Mimoza Çiçeği

Baş döndüren kokusuyla ve sarının en güzel tonunda açan çiçekleriyle bulunduğu ortama eşsiz güzelliğini katan Mimoza çiçeğini yakından tanıyalım.

Halk arasında “küstüm çiçeği” olarak da bilinen mimoza, Fabaceae familyasına ait bir akasya türüdür. Anavatanı Avustralya olarak kabul edilen bu ağaç formundaki çiçek genellikle tropik ortamlarda yetişir. Kış aylarında yapraklarını dökmeyen, olduğu yerde kuruyan bu çiçeğin, çiçek dilindeki anlamı da “fazla alıngan” anlamına gelir.

Mimozanın 1100 – 1200 civarında türü bulunur. Çevresinde bıraktığı hoş kokunun, akılda kalıcı olmasında en az güzel görüntüsü kadar etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Çok dağınık büyüme gösterebilen Mimoza, geniş alanlar kaplamayı sever. Sarı dışında beyaz ve kırmızı renkte çiçek açan türleri de mevcuttur.

Toprak bakımından seçici olmamasına karşın azot bakımından zengin ve kireçsiz topraklardan hoşlanır. Güneşe bakan alanlarda daha çabuk büyüyebilen Mimoza, sıcağa ve susuzluğa karşı dirençlidir. Ancak çok susuz kaldığı zaman çiçek açmaz ya da kurur. Tohum ya da çentik yöntemi ile üretilebilir. Geniş alana yayılabilme özelliği sebebiyle dikim işlemi sırasında tohumların aralarında 2,5 – 3 metre bırakılması faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu