Bahar Temizliğini Kolaylaştırın

Bahar temizliğini kolaylaştırmak için gün sayıyorsunuz, ama günü yaklaştıkça da gözünüzde büyütüyorsunuz. Tüm evi dip bucak temizlemek zor gibi görünüyor.

Bahar temizliği gözünüzde büyümesin.  İyi bir organizasyonla temizliği kolayca bitirebilirsiniz.

Zorlukları tespit edin

Temizliğe başlamadan önce nerede nasıl bir temizlik işlemi gerektiğini tespit edin. Boya yapmanız gerekiyor mu, halılar yıkanacak mı, perdeler yıkanacak mı, zemin temizlenecek mi? Tüm bu soruların cevaplarını bulun. Duvarlar boyanacaksa boya işlemleri için gerekli malzemeleri edinin. Halıları yıkamacıya verin. Perdeleri makineye atın. Aynı anda pek çok işi aradan çıkarmış olursunuz. Zaman kaybetmekten de kurtulursunuz.

Plan yapın

Bahar temizliği için bir gün yetmeyebilir. Eğer bir yardımcınız ya da size yardımcı olabilecek biri yoksa ve temizliği tek başınıza yapmanız gerekiyorsa temizlik programı yapın. Çünkü size bir gün yetmeyecektir. Eğer çalışıyorsanız hafta sonu için bir program yapabilirsiniz. Temizliğinizi planlayarak hem vakit kaybını önlemiş hem de hiçbir detayı atlamamış olursunuz.

Yardım alın

Eşlerin bu konuda birbirine yardımcı olması gerekir. İşlerin bir günde bitmeyeceği göz önünde bulundurularak eşinizden ya da bir yakınızdan yardım alabilirsiniz. Size yardımcı olacak kişiyle iş bölümü yapın. Bu da işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Malzemeleri hazırlayın

Tam temizliğe başladınız ve temizlik malzemelerinin bitmiş olduğunu mu fark ettiniz? Markete gidecek ve vakit kaybedeceksiniz. Oysa gerekli tüm malzemeleri önceden edinerek bu kaybı engelleyebilirsiniz.

Doğal malzemeler kullanın

Doğala dönüş tam da bahar temizliği vaktinde daha da anlamlı olacaktır. Ekolojik duyarlılığı evinize de taşıyın. Doğal temizlik malzemeleri kullanın. Bunun için marketten bir şey almanız bile gerekmeyebilir. Sirke, karbonat, limon zaten evinizde bulunuyordur. Bu malzemelerle temizliğin üstesinden gelebilirsiniz.

Vaktinizi doğru kullanın

Sürekli orada oraya koşturmak yerine bir yerden başlayın ve öyle ilerleyin. Böylece tozları bir yerden diğerine taşımamış olursunuz. Bir odada takılıp kalmayın, hızlı olmaya çalışın. Vaktinizi alan zorlu alanlar için kolay yöntemleri öğrenin.

Temizlik sırasında motive olmak için müzik dinleyebilirsiniz. Eviniz çiçek gibi oldu. Evinizin hep böyle tertemiz kalması için haftalık temizliği ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu