Baharat Dolabının Düzenlenmesi

Baharat dolabının düzenini sağlamak, yemek yaparken büyük kolaylık sağlar. İhtiyaç duyduğunuz baharat ve otları hemen bulabilmek için, baharat dolabınızı düzenleyin ve daha sonra da bu düzeni sürekli kılın.

Baharat dolabının düzenini sağlamak için baharat ve otları kolaylıkla ulaşılabilir biçimde dizmek ve kategorilerine göre ayırmak gerekir. İdeal olarak, baharat dolabınızın yemek pişirdiğiniz alana yakın ve elinizin altında olması gerekir. Baharat ve otları kategorize ederken, tatlı ve acı olarak ayırabilir, ya da alfabetik olarak dizebilirsiniz. Baharat ve otları duvar veya tezgah üzerinde muhafaza etmek için bir baharat rafı, dolabın içinde muhafaza etmek için bir döner tepsi, bir çekmecede muhafaza etmek için de baharat düzenleyicisi ya da çekmece ayracı edinebilirsiniz.

Baharat dolabının düzeninde önem taşıyan iki kural vardır: Yemek yapılan alanın yakınında olması ve türlerine göre muhafaza edilmesi.  Baharatları tatlı ve acı olarak ayırabilir, ya da büyük bir baharat setine sahipseniz, alfabetik olarak dizebilirsiniz.

 1. Baharat ve otlarınızı biraraya getirerek, tezgahın üzerinde toplayın.
 2. Tüm baharat ve otları tek tek elden geçirin ve altı aydan daha eski olanları atın. Bunların arasında kullanılabilir durumda olan baharat kutularını yıkayıp, kurulayın ve yeniden kullanıma hazır hale getirin. Yeniden almanız gereken baharat ve otları alışveriş listenize ekleyin.
 3. Eğer herhangi bir baharat veya otun yeni bir kutu içine transferi gerekiyorsa, bunu yapmak için bir huni kullanın. Tüm baharat ve ot kutularını etiketleyin ve tarihlendirin.
 4. Baharat ve otları dizmek için kullanacağınız aparatı kurun (baharat rafı, döner tepsi ya da çekmece ayracı) ve baharatlarınızı yerleştirin.
 5. Tüm baharatlarınızı bir tezgahın üzerinde toplayın.
 6. Baharatları elden geçirererek, altı aydan eski olanları ayırın. Kullanılabilir kapları tutun ve temizleyin. Yenilemeniz gereken baharatları alışveriş listenize ekleyin.
 7. Yeni bir kap gerektiren baharat varsa, bunu bir mutfak hunisi yardımıyla yeni kabına aktarın. Etiketleyin ve ilgili tarihi de üzerine yazın.
 8. Baharat dolabınız ya da rafınızın yerini belirleyerek, tüm baharatlarınızı kullanım kolaylığınızı göz önüne alarak düzenleyin.

Baharat dolabını düzenlemek için gerekli malzemeler:

Baharat dolabını düzenlerken bazı malzemelere ihtiyacınız olacak.

 • Çöp torbası
 • Alışveriş listesi
 • Kalem
 • Etiket
 • Keçeli kalem
 • Boş kutu ve kavanozlar
 • Huni

Düzeni sağlamak için kullanacağınız aparat (baharat rafı, döner tepsi veya çekmece ayracı)

Bu malzemeleri kullanarak, baharat dolabınızın düzenini sağlayabilirsiniz.

Baharat dolabının düzenini korumak için yapmanız gerekenler:

 •  Baharat ve otların ısı ve ışıktan uzak olması gerekir ki tazeliğini ve aromasını korusun. Her altı ayda bir yenilemeniz gerekir.
 • Bir baharat veya otu kullandıktan sonra, daima aldığınız yere geri koyun.
 • Bir baharat veya ot bitmeden önce, alışveriş listenize ekleyin.
 • Eğer bir baharat veya ot biterse ve yerine koyacak yedeğiniz yoksa, boş kutuyu olduğu yerde bırakın ve ismini alışveriş listenize ekleyin. İlgili baharat veya otu satın aldıktan sonra, boş kutuyu yerinden çıkartarak, yenisini yerleştirin.

Baharat dolabını düzenledikten sonra, bu düzenin devam ettirilebilmesi için belirli aralıklarla kontrolü gerekir. Düzenli bir baharat dolabı ile yemek yaparken ihtiyaç duyduğunuz her barahat ve otu hızlıca bulabilir, eksiklerinizi erkenden fark edebilir ve yerine koyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu