Baharatlar ve Kullanım Alanları

Baharatların kullanım alanları nelerdir? Yemeklerin vazgeçilmezi olan baharatların, doğru şekilde kullanılması önemli bir konudur.

Her baharat, her yemeğe yakışmaz. Tatlı, acı, ekşi gibi çeşitli tatlara sahip baharatların, doğru yemeklerde kullanılması ile lezzet arttırılabilir. Örneğin; sumağın ekşimsi bir tadı bulunur. Bazı salatalara ve kebaplara ekşilik vermesi için bu baharat kullanılabilir.
Meşrubat, likör ve şerbet yapımında, zencefil kullanılmaktadır.

Susam, hamurlu yiyeceklerde sıkça kullanılan bir baharattır. Türkiye’de özellikle simit yapımında sıkça kullanılır. Ayrıca susam, tahin yapımında kullanılan ana malzemedir.

Bazı kek, pasta, bisküviler ve sütlü tatlılarda tarçın sık kullanılır. Ayrıca tarçın, boza ve salep gibi içeceklere yakışan ve sık kullanılan bir baharattır.

Vanilya, Meksika kökenli bir baharattır. Özellikle pastacılık ve şekercilikte sık kullanılan vanilya, krema, dondurma, kek, komposto ve sütlü tatlıları lezzetlendirmek için kullanılır.

Siyah ve kuru tanelere sahip olan karabiberin, baharlı ve hafif acı bir tadı bulunur. Karabiber, toz ya da bütün olarak, hemen hemen bütün yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir.

Nane, çorbalardan sebzelere kadar birçok yemekte kullanılan bir baharattır. Hem taze, hem de kuru olarak tüketilebilir. Et yemeklerinden, koyun ve kuzuya, farklı bir tat kattığından tavsiye edilir. Taze yeşil nane yapraklarının özellikle salatalarda kullanılması önerilir.
Kekik; sebzelere, etlere, balıklara ve ızgaralara çok yakışan bir baharattır. Kekik de nane gibi, özellikle çorbalara farklı bir lezzet katacağından dolayı tavsiye edilir.

Türk mutfağında sıkça tüketilen köftelere ve et yemeklerine kimyon baharatı koyulması tavsiye edilir.

Siz de, bu bilgiler doğrultusunda baharatları doğru alanlarda kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu