Bahçe

Baharda Bitki Bakımı

Yaza girmeden önce bitkilerinizin bakımını yapmayı ihmal etmeyin. Baharda bitki bakımı nasıl yapılır?

Baharın gelmesi, havaların ısınması ile bitkilerin de bakım zamanı geldi. Yaza girmeden önce bitkilerinizin bakımını yapmayı ihmal etmeyin.

Bitkilerinizin saksısını ve toprağını değiştirin. Saksı ve toprak değiştirme işlemi bitkiler için çok önemli. Her yıl ilkbahar mevsiminde bu işlemi yapmalısınız. Zamansız yapılan toprak ve saksı değişimi bitkinize zarar verir. Saksı değişimi yaparken, toprağın dağılmamasına özen gösterin.

Kök ve gövde budaması yapın. Bitkinizin üzerinde kuruyan yaprakları toplayın. Kök budamasını yaparken bitkiye zarar vermemeye dikkat edin.

Bitkiniz eğer cılızlaşmışsa, saksıdan çıkartarak su dolu bir kapta bir süre bekletin. Ardından suyunun süzülmesini bekleyin. Suyu süzülen bitkiyi tekrar saksıya yerleştirin. Bu işlem yaprakları dökülen, cılızlaşan bitkileri canlandırır, yeniden gürleşmesini sağlar.

Toprak seçiminde; toprağın gözenekli ve su emme kapasitesinin yüksek olmasına dikkat edin. Bitkinizin sağlıklı olması için toprağın kalitesi çok önemli.

Saksı seçimi yaparken; yeni saksı, eski saksıdan bir boy büyük olmalı. Fazla büyük olmamasına dikkat edin. Bitki köklerinin, yeni saksıdaki toprak miktarı, fazla olacağından gelişmesi uzun sürebilir.

Plastik yerine, toprak saksı tercih edin. Toprak saksıların gözenekleri vardır, içindeki toprağın hava almasını sağlar.
Saksı tabanın delikli olmasına dikkat edin. Sulama sonrasında toprağa verilen suyun fazlası deliklerden dışarı akar. Bu deliğin tam kapanması durumunda kökler çürür. Tabandaki deliklere kenarlarında boşluklar kalacak şekilde çakıl taşları yerleştirebilirsiniz.

Saksıyı doldurduktan sonra bitkileri rahat sulayabilmek için boşluk bırakın; boşluğun bir parmak kadar olması idealdir.

Sulama sonrası, yerlerde kirlenme olmaması için saksı altlığı kullanın. Saksı altlığı yoksa evinizde bulanan kullanmadığınız tabakları saksıların altına yerleştirebilirsiniz. Dekoratif bir görünüm kazandırmak için, tabakları grafon kağıdıyla kaplayabilirsiniz.

Sulama işlemini az yapın fakat sprey ile su püskürtün. Su püskürterek yaprakların üzerindeki tozları alabilirsiniz. Ancak bu işlemi fazla yapmayın. Yapraklar çürüyebilir.

Saksı ve toprak değişiminden sonraki birkaç gün saksıyı direkt güneş ışığından koruyun. Bu işlemlerin ardından, güneş ışığının bitkilere yoğun bir şekilde gelmesi zarar verir.

Ayrıca sera ve çiçekçilerden bitkileriniz için vitamin alın. 1,5 Litre suya bir kapak vitamin koyun ve bir saat bekletin. Sonraki sulama işlemlerinde bu vitaminli sudan bitkilerinize verebilirsiniz. Bitkilerin de bizler gibi vitamine ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Saksı ve toprak değiştirme işlemi sonrasında bitkileriniz uzun bir yaz dönemine hazır olacaktır.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir