Baharın Müjdecisi Zambak Nasıl Yetiştirilir?

Zambakgiller familyasının Lilium cinsinden genellikle soğan ile üreyen mevsimlik çiçekli bitkilerin tümüne zambak denir. Zambakgiller familyasında bu cinse ait 110 civarında bitki türü vardır. Zambak nasıl yetiştirilir?

Zambak, soğanlık ve çok yıllık bir bitkidir. Mart ayı sonu ile nisan başında filizlenir. İri çiçeklidir.

Toprak Hazırlığı

Zambak soğanlarının bahçeye dikiminden önce toprak işlenmelidir. Köklerin derinlere doğru gelişmesi ve bol saçak yapması toprak tipi ve toprağın havalanma durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Dikim

Zambak ağustos sonu ile eylül başında dikilirse soğanın kök ve yaprak yapısı iyi gelişeceğinden ilkbahar sonunda çiçeklenir.

Soğanlar hazırlanan dikim yastıklarına 4 – 6 sıra halinde dikilirler. Her yastık arasında 40-50 santim boşluk bırakılmalıdır. Soğanlar 10- 15 santim aralıklarla dikilmelidir. Dikim derinliği ise soğan büyüklüğünün 1- 1.5 katı olarak hesaplanarak üzeri toprakla kapatılmalıdır.

Sulama

Kış ve erken ilkbahar aylarının yeterli ölçüde yağışlı olduğu bölgelerde sulamaya gerek duyulmaz. İlkbahar, kurak geçen dönemlerde yaprakların kısa süre içinde sararmaması ve buna bağlı olarak soğanların iyi gelişmesini sağlamak için çiçeklenme sonunda sulama yapılmalıdır.

Yabani Otlar

Yabani otlar, yaprak ve sapların gelişmelerine engel olmaktadır. Bu nedenle fazla derin olmamak koşulu ile otların temizlenmesi ve toprağın havalandırılması amacıyla çapalama yapılmalıdır.

Gübreleme

İyi yanmış gübre soğan dikiminden en geç 2- 3 hafta önce toprağa 25- 30 santim derinlikte karıştırılmalıdır. Gübreleme bitkinin aktif gelişme ve çiçeklenme devresinde çok yararlıdır. Zambağın çiçeklenme dönemi tamamlandıktan sonra gübre uygulaması yapılmamalıdır.

Saksıda Zambak Yetiştirilmesi

Zambağı çapı 20 santim ebatlarındaki toprak saksılara dikmelisiniz. Saksıya funda toprağı, yanmış çiftlik gübresi ve kumlu toprak ile doldurun. Soğanları bu saksılara sonbaharda dikin. Saksıyı kışın serada ya da evde tutun. Zambak mayıs ayında çiçek açar. Zambak 1,5 metreye kadar boylanabilir. Bu sebeple saksının içine birer uzun değnek dikerek çiçeği bağlamak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu