Bahçe Aletleri

Bahçenizin bakımını yaparken çeşitli aletlere ihtiyacınız olacak. Bahçe aletleri nelerdir? Nasıl kullanılırlar?

Bahçe bakımında şu el aletleri kullanılmaktadır: Kürek, el çatalı, el çapası, mala, uzun saplı kürek, ince uçlu bıçak, budama makası, tırmık, kırpma makası, kova, çapa.

Yelpaze tırmık: Diş mesafeleri ayarlanabilir olan yelpaze tırmıklar, hem ince çim atıklarını, hem de kuruyan ve dökülen büyük yaprakları temizlemek için uygundur. Galvanize preslenmiş, çelik yapılı ve saplı olanlar oldukça dayanıklıdır.

El küreği: Saksı değiştirme işlerindeki en önemli yardımcıdır. Dayanıklı malzemeden üretilmiş, geniş hazneli olanlar toprağın bir yerden diğer yere aktarımını kolaylaştırır.

Çim makası: Sağlam, hafif ve paslanmaz sapa sahip olan çim makasları, daha az kuvvet harcayarak rahat ve hızlı çalışma imkânı sağlar.

Budama makası: Pasa dayanıklı, hafif bilenmiş budama makasları, hızlı ve verimli bir kesim sağlar. Tek parmakla kilitlenebilir budama makasları da ergonomikliği sayesinde size uzun süre yorulmadan çalışma fırsatı sunar.

Mala: Bitkilerin dikileceği boşlukları açmaya yarar. Topraktaki sert yumruları parçalar ve toprağı gevşetir. Malaların pek çok çeşidi vardır. Bahçede en çok kullanılan, bükülmüş kol şeklinde olan maladır.

Kök çapası: Preslenmiş çelik gövdeye ve sağlam plastikten yapılmış ergonomik sapa sahip olan kök çapaları, toprağın havalandırılmasında ve gevşetilmesinde büyük kolaylık sağlar.

Bahçe Aletlerinin Bakımı

Bahçe gereçlerinizin rutin bakımı için yıl boyunca rutin birkaç basit uygulama yeterli olacaktır.

  • Bahçe gereçlerinizin üzerindeki toprağı her kullanımdan sonra silkin.
  • Bahçe gereçlerinizin ağız ve eklem noktalarındaki toprağı temiz bir bez ve fırça ile temizleyin.
  • Gereçlere bulaşmış olan bitki öz ve sularını temizlemek için uygun bir temizlik sölüsyonu kullanın.
  • Metal gereçlerinizi temizlemek için gereçlerinizi bir kova yağlı kuma sokun. Bunun için nemli kuma biraz mineral yağ ekleyin.Gereçlerin metal ağızlarını kuma batırın.
  • Gereçlerinizi askılarda muhafaza edin.
  • Düzenli bir bahçe gereçleri bakım günü belirleyin. Ayda bir kez bahçe gereçlerinizin genel bakımını yaparak, ağızlarını bileyebilir, yaylarını yağlayabilir, problemli parçaları değiştirebilirsiniz.
  • Bahçe gereçlerinizin bakımı ve muhafazası için özel bir bölüm hazırlayın. Bu bölüm hazır olduğunda, gereçlerinize düzenli bir biçimde bakım yapmanız da daha kolay olacaktır.

Bahçe gereçlerinize düzenli olarak bakım uygulayarak, ömürlerini uzatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu