Bahçe aydınlatması nasıl olmalıdır?

Bahçeler yaz aylarında, evde bulunulan süre içerisinde en çok vakit geçirilen mekânlardır. Bu mekânların dekorasyonunda kullanılan mobilyalar kadar, aydınlatma sisteminin seçimine de büyük bir özen göstermek gerekir. Çünkü bahçelerde kullanılan aydınlatma, aşırıya kaçıldığı veya yanlış seçimler yapıldığı takdirde rahatsızlık verebilir.

Bahçe aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken ilk unsur, bir dış mekân aydınlatması yapıldığının unutulmamasıdır. Bu mekânlarda, fazla ve çok güçlü ışık kaynaklarının kullanılması doğru değildir. Bunun yerine, bahçede loş bir görünüm yaratan ve sadece bahçenin belli bölümlerini aydınlatan ışık sistemleri tercih edilmelidir. Diğer bir önemli nokta ise, aydınlatmaların bahçenin genel görüntüsü ile uyum yaratmasını sağlayarak, şık bir ambiyans elde etmektir.

Bahçe aydınlatması için öneriler

  • Bahçe aydınlatmasına yürüme yolundan başlamalısınız. Yürüme yolu boyunca yere gömülen spotlar veya kısa direklerle bahçenizi aydınlatabilirsiniz.
  • Geniş çim alanlarını, açılı spotlar veya armatürler ile aydınlatabilirsiniz.
  • Ağaç aydınlatması yapmak istiyorsanız, armatür seçimine dikkat etmelisiniz. Ağaçları armatür ile aydınlatırken, ağacın yüksekliğini göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra, aydınlattığınız ağacın yapraklarının cinsi de önemlidir. Örneğin; iğne yapraklara sahip olan çam ağacını aydınlatırken, bu ağacın yapraklarının ışığı yuttuğunu unutmayın. Çam ağacını aydınlatmak için yere gömme ürünler kullanabilirsiniz.
  • Bahçe aydınlatmasında, lambalar sabaha kadar açık kalacağı için enerji tasarruflu lambalar kullanmalısınız.
  • Bitki aydınlatmaları için küçük LED’li spot aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Bu aydınlatmalar, bahçenizde şık bir görünüm yaratacaktır.
  • Havuz aydınlatması için de yine, su altında kullanılan LED’li spot aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Bu aydınlatmalar hem güvenliği sağlayacak, hem de bahçenizde hoş bir görüntü yaratacaktır.
  • Aydınlatmak istediğiniz bahçeniz deniz kenarında ise, aydınlatma ürünlerini seçerken, ürünlerin sudan etkilenmeyecek türden olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Bahçe aydınlatmasında fotoselli aydınlatma sistemlerinden de faydalanabilirsiniz. Bu aydınlatmalar, siz evde olmasanız bile, aydınlatma sisteminiz gün ışığına bağlı olarak kendiliğinden yanıp sönecektir.
  • Aydınlatma sisteminize, uzaktan kontrol sistemi kurabilir ve böylelikle, bahçenizin uzak köşesindeki aydınlatmalarınızı uzaktan kumanda ile kontrol edebilirsiniz.

Bahçe aydınlatmasında, ışığın doğrudan gözünüze temas etmemesine özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra, aydınlatma sistemleriniz, bahçenizde kullandığınız mobilyalar ve diğer aksesuar ürünleriyle uyum yaratmalıdır. Enerji tasarruflu lambalar kullanarak, elektrik tasarrufu sağlamalısınız. Tüm bu unsurlara dikkat eder ve bahçenizi bunlara göre aydınlatırsanız, bahçe keyfinizin ikiye katlanacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu