Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bahçe aydınlatması yapmanın vakti geldi. Bahçeler özellikle yaz aylarının vazgeçilmezlerindendir. Sadece gündüz değil, geceleri de bahçe keyfi yapmak istiyorsanız bahçe aydınlatmasıyla ilgili bilmeniz gereken birkaç püf nokta var.

Bahçe aydınlatmasında bir dış mekan aydınlatması yapıldığının unutulmaması gerekir. Bahçede fazla ve çok güçlü ışık kaynaklarının kullanılması doğru değildir. Loş bir görünüm sağlayan ve sadece bahçenin belli bölümlerini aydınlatan ışık sistemleri tercih edilmelidir.

Diğer yandan, aydınlatmaların bahçenin genel görüntüsü ile uyum yaratmasını sağlayarak, şık bir ambiyans elde etmelisiniz.

Bahçeyi aydınlatmaya yürüme yolundan başlanmalısınız. Yürüme yolu boyunca yere gömülen spotlar ya da kısa direklerle bahçenizi aydınlatabilirsiniz. Geniş çim alanlarını açılı spotlarla ya da armatürlerle aydınlatabilirsiniz.

Aydınlatma

Ağaç aydınlatması yapmak istiyorsanız, armatür seçimine dikkat etmelisiniz. Ağaçları armatürle aydınlatacaksanız, ağacın yüksekliğini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca aydınlattığınız ağacın yapraklarının cinsi de son derece önemlidir. Mesela, iğne yapraklara sahip olan çam ağacını aydınlatmayı düşünüyorsanız, çam ağacı yapraklarının ışığı yuttuğunu unutmayın. Çam ağacını aydınlatmak için yere gömme ürünler kullanabilirsiniz.

Manüel bir aydınlatma sistemi isterseniz, bahçenizde oturduğunuz alana yakın olmasına özen gösterin.

Aydınlatma sisteminize, uzaktan kontrol sistemi kurdurmak da bir çözümdür. Eğer bu sistemi kullanırsanız, bahçenin uzak köşesindeki aydınlatmalarınızı uzaktan kumanda ile kontrol edebilirsiniz.

En çok tercih edilen çözümlerden biri ise; fotoselli aydınlatma sistemidir. Bu seçenekte ise, siz evde olmasanız bile, aydınlatma sisteminiz gün ışığına bağlı olarak kendiliğinden yanıp söner.

Bahçe aydınlatmasında, lambalar sabaha kadar açık kalacağı için enerji tasarruflu lambalar kullanmalısınız.

Bahçe ve dış mekanları aydınlatırken, öncelikle güvenliğinizi düşünün. Dış mekanda, nasıl bir düzenleme yapmak istediğinize karar verdikten sonra, basamakları, yürüyüş yollarını ve karanlık noktaları aydınlatmakla işe başlayın. Çimlerin arasına saklayabileceğiniz aydınlatma unsurlarını, daha büyük ve dekoratif unsurlar olarak da seçebilirsiniz.

Çeşitli ağaç ve bitkileri, ışık oyunlarıyla daha dekoratif hale getirmek için, bitkilerin arkasına ışıkları yerleştirin. İstediğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Gecenin karanlığında, kullanacağınız canlı renklerdeki ışıklar, bahçenize derinlik katacaktır. Bahçenin genelinde, düşük voltajlı ışıklar kullanarak, gözünüzü yormamış olacaksınız.

Bu düşük voltajlı ışıklandırma unsurlarına alternatif olarak, güneş enerjisiyle çalışan ışıklar da kullanabilirsiniz. Gündüzleri, güneşin altında kendi kendine şarj olacak olan çevre dostu ışıklar, geceleri bahçenizi aydınlatabilir.

Aydınlatma

Bitki aydınlatmaları için küçük LED’li spot aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Bu aydınlatmalar, bahçenizde şık bir görünüm yaratacaktır.

Havuz aydınlatması için de yine, su altında kullanılan LED’li spot aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Bu aydınlatmalar hem güvenliği sağlayacak, hem de bahçenizde hoş bir görüntü yaratacaktır.

Aydınlatmak istediğiniz bahçeniz deniz kenarında ise, aydınlatma ürünlerini seçerken, ürünlerin sudan etkilenmeyecek türden olmasına dikkat etmelisiniz.

Bahçe aydınlatmasında fotoselli aydınlatma sistemlerinden de faydalanabilirsiniz. Bu aydınlatmalar, siz evde olmasanız bile, aydınlatma sisteminiz gün ışığına bağlı olarak kendiliğinden yanıp sönecektir.

Aydınlatma sisteminize, uzaktan kontrol sistemi kurabilir ve böylelikle, bahçenizin uzak köşesindeki aydınlatmalarınızı uzaktan kumanda ile kontrol edebilirsiniz.

Bahçe aydınlatmasında, ışığın doğrudan gözünüze temas etmemesine özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra, aydınlatma sistemleriniz, bahçenizde kullandığınız mobilyalar ve diğer aksesuar ürünleriyle uyum yaratmalıdır. Enerji tasarruflu lambalar kullanarak, elektrik tasarrufu sağlamalısınız. Tüm bu unsurlara dikkat eder ve bahçenizi bunlara göre aydınlatırsanız, bahçe keyfinizin ikiye katlanacaktır.

Aydınlatma

Aydınlatma Araçları

  • Uplighting: Bitkiler için kullanılır.
  • Downlighting: Nesneleri yukarıdan aydınlatmak için kullanılır.
  • Crazing: Nesnelerde derinlik etkisi yaratmak için kullanılır.
  • Wall washing: Bir objeyi tamamen aydınlatmak için kullanılır.
  • Cross lighting: Saksı gibi cansız objeler için kullanılır.
  • Mirroring: Objelerin aksi su yüzeyine yansıtılır.
  • Moon lighting: Gizli ışık kaynağı sayesinde bitkilerin üzerinde efekt oluşturur.
  • Step lighting: Basamak aydınlatmasında kullanılır.
  • Silhouetting: Duvar, önündeki objenin silueti öne çıkarılarak aydınlatılır.

Bahçe Aydınlatması ile Dekorasyon

Evinizin etrafını çevreleyen alanı süslemek bir ihtiyacın da ötesine geçerek keyifli bir hobi haline geldi.

Evinize gelen misafirlerinizin göreceği ilk yer bahçenizdir. Biçilmiş çimenler, bahçenin bir köşesine yerleştirilmiş bahçe mobilyaları, özenle ekilmiş çiçekler; hepsi bir bahçenin dekorasyonu için önemli birer ayrıntıdır. Peki değişen mevsimlere göre bakımını, temizliğini ve dekorasyonunu yaptığınız bahçeniz için daha fazlasını hayal etmek istemez misiniz?

Evindeki doğaya, yani bahçesine aşkla bağlı olanlar için güzel ve dekoratif bahçe ışıkları iyi bir alternatiftir. Hem geceleri bahçenizi aydınlatmak hem de bahçenizde farklı bir atmosfer yaratabilmek için dekoratif bahçe ışıklarından faydalanabilirsiniz.

Evinizin etrafında büyük bir bahçe varsa, güzel bir peyzaj düzenlemesi gerekir. Peyzajın tamamlayıcısı olarak, örneğin bahçe kapısından evinize giden yol üzerinde kullanacağınız lambalar sayesinde evinize ulaşan yol karanlıkta masalsı görünecektir. Karanlık bahçede ışıklar arasında yürümenin keyfini sürebilirsiniz.

Bahçedeki masanızın üstüne yerleştirdiğiniz lamba akşam sofralarınızı aydınlatırken size de yemeklerin tadına varmak kalır. Çiçeklerinizin etrafına yerleştirdiğiniz lambalar onların geceleri daha da güzel görünmelerini sağlar. Havuzunuzun etrafına koyduğunuz lambalar  hem sizi ve çocuğunuzu tehlikelerden koruyacak hem de bahçenize renk katacak.

Birbirinden şık, birbirinden modern aydınlatma araçları ile karanlıkta ışıl ışıl parlayan bahçenizde aileniz ve misafirlerinize harika bir atmosfer yaratmış olacaksınız.

Kullanacağınız aydınlatma malzemeleri ve ışık oyunları ile bahçenizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu