Bahçe Bakımı ile ilgili İpuçları

Bahçenizde zaman geçirmeyi seviyor ama yoğun bir tempoda çalışıyor ve ancak kısıtlı zaman ayırabiliyorsanız, bahçe bakımı ile geçirdiğiniz zamanı daha verimli kullanabilirsiniz.

Bahçe bakımının çok zaman alması gerekmez. Bahçe bakımından zevk alan bir kişi, yoğun da olsa, günde yarım saat ayırarak, enfes güzellikte bir bahçeye sahip olabilir. Bunun için bazı ipuçlarından faydalanmakta yarar var.

Bahçe Bakımı

  •  Bir işi ya da projeyi bitirmeden, yeni bir işee veya projeye başlamayın.
  • Bir işi yarım saatte bitiremediyseniz, toparlanın ve daha sonra uygun bir zamanınızda yeniden dönün. Bunu işi bitirene kadar sürdürün.
  • Asla hazırlanmamış toprakta dikim için çukur kazmayın. Bu gereksiz derecede zor olur; çukur muhtemelen yeteri kadar derin olmaz ve bitki de sığmaz. Çukuru kazacağınız bölgede tırmık ile hazırlık yapmak ve toprağa besyeyici ve gübre eklemek kısa süre içinde sonuç verir ve çukur çok daha kolaylıkla kazabilirsiniz.
  • Çalıları budarken, uzun, ince dalları daha sonra bitki desteği olarak kullanmak üzere bir kenara ayırın. Tüm uygun dalları bir iple balya halinde bağlayın ve ihtiyaç olana kadar kuru bir yerde muhafaza edin.
  • Çok toprağın açık olduğu ve tek seferde başa çıkamadığınız durumlarda, toprağı siyah polietilen ile kapatın ve yabani ot oluşumunu engelleyin.
  • Böcek ve hastalıklardan rahatsız olmak yerine, merak duymayı öğrenin. Her zaman göründükleri kadar kötü olmayabilirler. Eğer böcek zehiri kullanmıyorsanız, hazır olarak satın alıp, ölçme ve karıştırma işlerinin zahmetinden kurtulabilirsiniz.
  • Sürekli tekrarlayan problemlerden kurtulmanın en iyi yolu, şüpheli bitkiden kurtularak, yerine daha dayanıklı bir bitki koymaktır.

Bahçenize kısa da olsa, düzenli zaman ayırmanız, hayalinizdeki bahçeye kavuşmanızı mümkün kılar. Bitkilere verilen emeğin karşlığını mutlaka alırsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu