Bahçe bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bahçeler, bakım isteyen yaşam alanlarıdır. Bahçelerinizi canlandırmanızda size yardımcı olacak ipuçlarını, bu yazı dizimizde bulabilirsiniz. 

  • Çiçeksiz Bahçe Kalmasın

Bahçe demek çiçek demek… Dökülen ya da kuruyan çiçeklerinizle ıssızlaşmış bahçenizi yeniden hayata döndürün. Buna, bahçenize yeni ve rengarenk çiçekler dikerek başlayın. Son yılların gözde trendlerinden olan geri dönüşümü bahçelerinizde de uygulayabilirsiniz. Kurumuş ya da dökülmüş bitki atıklarını gübrelemede kullanıp yeni ekeceğiniz çiçeklere can verin.

  • Mobilyalarınıza İlgi Gösterin

Bahçe mobilyalarınıza yapacağınız bakımın, bahçenizi yeniden kullanıma hazırlayacak önemli bir detay olduğunu unutmayın. Mobilyalarınızda tamir gerektiren parçaları tamir edin. Kirlenmiş mobilyalarınızı temizlemek için zaman ayırın. Eğer bahçe mobilyalarınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız seçim yaparken ısıya ve neme dayanıklı, kolay temizlenebilir olmalarına dikkat edin.

  • Düzenleyin

Bahçeniz düzenli tutmanız, kullanım esnasında size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bahçenizde kullandığınız alet ve malzemeler için bir alan yaratın. Mümkünse evinizde bir odayı depo olarak kullanın. Eğer bunun için yeterli yeriniz yoksa evinizdeki merdiven boşluğunu ya da küçük tuvaletinizi bu eşyaları depolamakta kullanabilirsiniz.

  • Kendinize Alan Yaratın

Yaşam alanınızı taşıdığınız bahçelerinizde, kendinize özel bir alan yaratmayı da ihmal etmeyin. Çay keyfinizi yapacağınız, kitabınızı okuyacağınız rahat bir alan yaratarak bahçede geçireceğiniz zamanları daha keyifli kılabilirsiniz.

  • Boyayın

Yıpranmış boyalı zeminleri yeniden boyayarak bahçenize tazelik kazandırın. Ahşap çitleri, bahçe kapısını metal ve ahşap boyalarıyla boyayarak bahçenize bakım yapın.

  • Renklendirin

Bahçeniz için satın alacağınız rengarenk ve dekoratif aksesuarlarla bahçenize canlılık katabilirsiniz. Aksesuar seçerken, seçtiğiniz aksesuarların bahçe konseptinizle ve mobilyalarınızla uyumlu olmasına dikkat edin. Doğru aksesuarlar seçerseniz bu aksesuarları hem dekoratif amaçlı, hem de pratik kullanım gerektiren yerlerde kullanabilirsiniz. Örneğin, seçeceğiniz dekoratif mumlarla bahçenizi güzelleştirirken aynı zamanda geceleri güzel bir atmosferle bahçenizi aydınlatabilirsiniz.

Bahçelerinizi bu bilgiler doğrultusunda güzelleştirmek ve daha keyifli bir hale getirmek sizin elinizde.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu