Bahçe Çiti Nasıl Olmalıdır?

Bahçe çiti kurulduğu alanı daha korunaklı yapar ve bahçelerin daha güzel görünmesini sağlar. Bahçe çiti nasıl olmalı?

Bahçenizdeki çitleri, dışarıdan ilk bakışta görünen kısımdır. Dolayısıyla şık ve kullanışlı olmaları, bahçe dekorasyonunuzun başlıca unsurlarından biri olmalıdır.

Common Ground Landscapes
Görsel: Common Ground Landscapes

Çitlerin tek taraflı olanları yerine, çift taraflı olanlarını seçmeniz, hem içerden hem de dışarıdan güzel bir görünüm sağlayacaktır. Bahçeniz, yan komşunuzun bahçesiyle bitişik ise, çit seçiminde uzlaşmaya varmanız daha doğru olacaktır.

Duvarlarınız için orijinal taş ve tuğla kullanmanız, bahçenize karakteristik bir hava katacaktır. Bahçe çitleri, aralıklı ve aralıksız modelleri ile bahçenizin dekorasyonuna uygun olarak seçilebilir.

Bahçe çitinizi kurduktan sonra dilediğiniz renkte boyayarak dekoratif bir güzellik oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra çitin yıllık bakımlarını da ihmal etmemelisiniz.

Çitler birkaç malzemeden üretilmektedirler. Ağaç, metal, ya da PVC’den üretilen çitlerden birini tercih edebilirsiniz. Seçimi kullanım alanınıza ve iklim özelliklerine göre yapmalısınız. Dekoratif açıdan ağaç (bambu, tahta) olanları, güvenlik açısından demir telleri tercih edebilirsiniz.

Groundworks Office
Görsel: Groundworks Office

Bahçe Çiti Nasıl Seçilir?

Bahçenizin sınırlarını çizmek ya da dekoratif bir ortam yaratmak için kullanacağınız çit seçiminde yararlanabileceğiniz fikirler.

Çit ve duvar seçimi için öncelikle, bahçenizin sınırlarını bilmelisiniz. Fikrinizi komşunuzla paylaşın. Komşunuzla anlaştığınız taktirde bahçenize çift taraflı çit kullanabilirsiniz.

Çok küçük bir bahçeye sahip değilseniz, çit ve duvar boyunu belirli bir standarttın üstünde seçin.

Önceden kullandığınız bir bahçe duvarınız varsa, duvarı boyayarak yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Önünde bitki olan duvarları boyamayın. Çünkü zaman içinde o bitkiler büyüyecek ve duvarı boyamak zorlaşacaktır.

Land Plus Associates, Ltd
Görsel: Land Plus Associates, Ltd

Bahçeye hareket kazandırmak için, bahçe duvarını orijinal taş ve tuğladan örebilirsiniz.

Tahta çitler bahçeniz için farklı bir alternatif olabilir. Ayrıca çit seçerken, aralıklı, tamamen kapalı paneller ya da birbirine geçmeli modelleri bahçeniz için değişik fikirler olarak düşünebilirsiniz.

Bahçe duvarını süslemek renkli saksılar kullanabilirsiniz. Farklı renklere boyadığınız tek boy saksılarınızın içine saksı rengi ile zıt çiçekler dikerek ve bu saksıları bahçe duvarına asabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu