Bahçe Düzenleme Fikirleri

Bahçe düzenlemesi yaparken kişisel beğenin yanı sıra arazi koşulları göz önünde bulundurulmalıdır ve muhakkak bahçe ile ev arasında bağlantı kurulmalıdır.  

Bahçe dekorasyonu için kullanılabilecek pek çok tema vardır. Bahçeniz havuz konulabilecek kadar büyük mü, yoksa bitki ağırlıklı bir bahçe düzenlemesi mi yapacaksınız? Öncelikle bahçenizin temasına karar verin. Ardından bahçede kullanılacak malzemeyi seçin. Son olarak da mobilyalarınızı seçin.

Japon Bahçesi

İşlevsel Bahçe Dekorasyonu

Bahçenizi ne amaçla kullanacağınızı düşünün. Huzurlu bir köşe oluşturarak bahçenizde kafa dinleyecek bir yer yaratabilirsiniz. Çocuklarınız varsa çocuklar için bir oyun alanı oluşturabilirsiniz. Zen bahçesi gibi felsefesi olan bir dekorasyon mu yapmak istiyorsunuz? Vaktiniz yoksa bakımı kolay bir bahçe oluşturmalısınız. Yaz aylarında güneş ışınlarından korunmak için gölgelik bir alan da oluşturulabilir. Tüm bu soruları sorarak ne istediğinize karar verin.

Çiçeklere ayrılan alan ile oturma alanı arasında bir ayrım yapmalısınız. Çiçekler zarar görmemelidir. Yayılan bitkiler dikecekseniz gelişimlerini göz önünde bulundurmalısınız. Küçük bir bahçeniz varsa büyük mobilyalar kullanmamalı, mümkün olduğunca yer tasarrufu yapmalısınız.

Bahçenizi nasıl kullanmak istediğinize karar vererek işe başlayın. Bahçenizde, çiçekleri sulamak için yerleştireceğiniz fıskiyelerin yanı sıra, sıcak yaz gülerinde eğlenerek serinleyebilmeniz için, ufak bir duş bölümü hazırlayın. Duş bölümü, havuzlu ve havuzsuz bahçelerin her ikisi için de kullanışlı olacaktır. Bahçenizi bölümlere ayırın. Güneşlenmek için, şezlonglarınızı yerleştirin. Gölge için, rahat minderler veya koltuk takımı alın. Şemsiyenizin açık renk olmasına dikkat edin. Salonunuz direkt olarak bahçenize açılıyorsa, salon dekorasyonunuza uygun olarak bahçenizi düzenleyin. Böylece dekorasyonda devamlılık sağlamış olursunuz. Yer döşemeleri için şık taşlar seçin. Bahçenizin genelinde çim kullanın fakat yürüme yolu için, sık taşlardan oluşan döşemeler, bahçenize derinlik katacaktır.

Bahçenizde ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra pratik önerilerle kararlarınızı uygulayın.

Bahçe Çiti Nasıl Olmalı?

Bahçenizde mahrem bir alan yaratmak ve sokak ile bahçeyi ayırmak için bahçe çiti kullanmalısınız. Özellikle çocuklu evlerin bahçelerinde güvenlik açısından da bahçe çiti gerekir. Yeni bir bahçe oluşturuyorsanız bahçe çitini ihmal etmeyin.

Çit ve duvar seçimi için öncelikle, bahçenizin sınırlarını bilmelisiniz. Fikrinizi komşunuzla paylaşın. Komşunuzla anlaştığınız taktirde bahçenize çift taraflı çit kullanabilirsiniz.

Çok küçük bir bahçeye sahip değilseniz, çit ve duvar boyunu belirli bir standarttın üstünde seçin.

Önceden kullandığınız bir bahçe duvarınız varsa, duvarı boyayarak yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Önünde bitki olan duvarları boyamayın. Çünkü zaman içinde o bitkiler büyüyecek ve duvarı boyamak zorlaşacaktır.

Bahçe Dekorasyonu

Modern Bahçeler

Doğal Bahçeler: Lokal ürünler tercih ederek doğal bahçe oluşturabilirsiniz. Bulunduğunuz yörenin bitkilerine bahçenize yer verin. Doğal bahçelerin bakımında kimyasal ürünler kullanılmamalıdır.

Modern Bahçeler: Sade bir tasarım ve yerleşim benimsenmelidir. Çim, bahçe terası ve çiçek yatakları kullanılabilir. Çit bitkileri de etkiyi artıracaktır.

Akdeniz Tarzı Bahçeler: Kırmızı tuğlalar ve kahverengi toprağın uyumu bu bahçelerin en belirgin özelliğidir. Doğal taşlar, ahşap ve mavi-beyaz tonları ile bir Akdeniz bahçesi oluşturabilirsiniz.

Japon Bahçeleri: Dinginlik ve huzur arayanlardansanız Japon bahçesi oluşturabilirsiniz. Taş, su ve az bakım gerektiren bitkiler ile bu tasarım uygulanabilir. Minik şelaleler, su yolları ve gölcükler oluşturulabilir. Bonsai ağacı ve bambu da bu bahçenin tasarım unsurlarındandır.

Zen Bahçeleri: Zen bahçesi, Japon bahçesinin sudan tamamen arındırılmış halidir. Su yerine küçük tahta tırmık ile kuma ve minik taşlara desenler çizilerek desenler oluşturulabilir.  Yeşillik olarak da yosun kullanılır.

Suyun estetiğinden faydalanın. Bahçenin büyüklüğüne göre, küçük bir şelale yaratabilir veya bir çeşme ya da havuz oluşturabilirsiniz. Suyun akması, hem sivrisineklerin çoğalmaması için önemlidir, hem de suyun sesi dinlendiricidir.

Süs bitkileri ve heykel gibi dekoratif aksesuarları gruplandırın ve uyumlu bir şekilde bahçenin her yerine yayın.

Kuşları seviyorsanız, bahçenizin en güzel köşesine bir kuş evi ve banyosu yerleştirebilirsiniz. Böylece bahçeniz, tam bir cennete dönüşür.

Çocuklar İçin Güvenli Bahçe Dekorasyonu

Bahçedeki oyuncakları yumuşak, ahşap, kauçuk olanları  tercih etmelisiniz. Salıncak gibi oyuncaklar varsa, bu ürünler çocuğa zarar vermeyecek malzemeden olmalı, güvenlik kemeri bulunmalı ve alet yumuşak bir zemine konmalıdır.

Mümkünse bahçenizi ağaçlandırarak gölgelik alanlar yaratabilirsiniz. Bahçe mobilyalarınız çocukların ellerini sıkıştıramayacağı şekilde olmalı ve aniden kapanmamalıdır.

Garaj gibi alanlarda yangın tüpü bulundurmalısınız. Bahçe ya da garaj kapınız otomatik olarak çalışıyorsa, düğme ya da kumandalar çocukların erişemeyeceği şekilde olmalıdır.

Çocuklar için zararlı olabilecek zehirli bitkiler yetiştirilmemelidir. Bahçedeki meyve ve sebzeleri yemeden önce size danışması gerektiğini öğretmeniz gerekir.

Bahçede açık su kuyusu olmamalıdır. Eğer gül gibi dikenli çiçekler yetiştiriyorsanız, dikenlerini budamayı ihmal etmeyin.

Yüzmeyi biliyor olsalar dahi çocuklar havuzda yalnız bırakılmamalıdır. Yüzme simidi gibi eşyalara güvenerek çocukları denetimsiz bırakmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu