Bahçede Feng Shui

Feng Shui, kelime olarak “rüzgar ve su” demektir ve çevreyle uyum içerisinde yaşamak anlamına gelir. Bir Çin öğretisi olan Feng Shui, doğada mevcut olan yaşamsal enerjiyi, ev ve bahçe gibi yaşam alanlarına taşır. Bu alanların düzenlenmesinde de Feng Shui, kişiye birçok yaratıcı çözüm sunar.

Bahçe düzenlemesinde, Feng Shui felsefesi kolaylıkla uygulanabilir. Bahçeye dikilecek bir ağaç, yerleştirilecek çeşme veya şelale, duvarlar ve çitler size bu konuda yardımcı olacaktır. Ancak Feng Shui felsefesine uygun bir bahçe düzeni oluşturmak için bunlar yeterli değildir. Öncelikle bahçe planının üzerine bir pa-kua yerleştirmek ve yönleri belirlemek gerekir. Ardından, bahçe düzenlenmesine başlanabilir.

Pa-kua nedir?

Çin kültürünün güçlü bir simgesi olan pa-kua, sekizgen bir yapıya sahiptir. Pa-kua sayesinde kişiler, çevre ile daha iyi ilişkiler kurarak, daha mutlu olur. Bu nedenledir ki, Çin evlerinin kapısında mutlaka bir pa-kua bulunur.

pa-kua

Pa-kua bize ne anlatmak ister?

 • Pa-kua’nın kuzeyi, kişinin toplumdaki ününü ve duruşunu temsil eder. Kariyer ile ilgilidir.
 • Batı, sağlık, evlilik, çocuk ve evcil hayvanlarla ilgilidir.
 • Doğusu, yine aile ve sağlıkla alakalıdır. Ağaç, tüm büyüyen şeyleri temsil ettiği için bu bölümün hâkim öğesidir.
 • Güney ise, pa-kua’nın en önemli yönünü oluşturur. Bu nedenle Çin halkı, güneyi haritanın en tepesinde gösterir. Kısmet, mutluluk ve şenlik güney ile ilişkilidir.

Pa-kua’ya göre yönleri belirledikten sonra, bahçe düzenlenemesine başlayabilirsiniz. Şimdi size, bu felsefe doğrultusunda yapabileceğiniz düzenlemelerden birkaçını sıralayacağız.

 • İlk olarak bahçenizin en önemli noktasını oluşturacak alana karar vermelisiniz. Bu alan, küçük bir su birikintisi dahi olabilir.
 • Su birikintisinin çevresinde, kıvrılan patikalarla genişleyen bir bahçe huzur verici olacaktır. Önemli olan bahçenizin görüş alanının ferah ve açık olmasıdır.
 • Bahçe dekorasyonu çok kalabalık olmamalı, ancak farklı öğeler bir arada kullanılarak canlı bir görünüm yaratılmalıdır. Bunun yanı sıra, minik yeşil tepelerden oluşan tümsekler de bahçenize hareketlilik katabilir.
 • Başarı simgesi olan havuzlar, güney ve doğu yönlerine konulabilir. Ayrıca içlerinde de bir tane Japon balığı bulunmalıdır.
 • Bahçenin ana yolu muhakkak, batı yönünde olmalıdır. Yollar düzden ziyade, kıvrımlı yapılmalıdır.
 • Bahçenin dilediğiniz her yerine ağaç dikebilirsiniz. Bu ağaçlar, gelecek olan negatif enerjiyi engelleyecektir.
 • Gül, Sardunya, Lale ve Yasemin Feng-Shui çiçekleri olmakla birlikte, bahçenin istenilen her köşesine, istenilen renkte çiçek ekilebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, doğru renkteki çiçekleri doğru noktalara ekebilmektir.
 • Bahçede yer alan her türlü ağaç, çiçek, çeşme, mobilya ve bunun gibi nesnelerin bakımı asla ihmal edilmemelidir.

Bahçenizi Feng Shui’ye göre düzenlerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, doğanın tüm öğelerini uyum içinde bir arada kullanmaktır. Unutulmamalıdır ki, Feng Shui hayatınızı birden değiştirecek bir değnek değildir. Bu felsefenin amacı sadece, doğanın enerjisini yaşamınıza dahil etmek ve sizin daha huzurlu olmanızı sağlamaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu