Bahçe Mobilyaları Nasıl Olmalı?

Havaların ısınmasıyla birlikte bahçede geçirilen süre de artıyor. Keyifli zaman geçirebilmek için bahçe mobilyaları olabildiğince konforlu olmalıdır. Bahçe mobilyalarınızı uzun süre kullanmak için alırken, bazı özelliklere dikkat etmelisiniz.

Bahçeniz için mobilya alırken, aldığınız mobilyaların, bahçenizin bulunduğu alanın hava şartlarına uygun malzemeye sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bahçe mobilyaları, ahşap ve plastik malzemeli olarak ikiye ayrılır. Bahçe için mobilya seçiminde, bu iki malzemenin hangisinin bahçenize uygun olduğunu saptamanız gerekir.

Bahçe mobilyalarını, yağmur, güneş, kar, rüzgâr ve toz gibi doğal etkenler doğrudan etkiler. Bulunulan iklim şartları göz önüne alınarak, bahçe mobilyası seçilmesi önerilir. Ancak hangi tür mobilya seçilirse seçilsin, onları güneş ışığından korumanın önemli olduğu bilinmelidir.

Bahçe mobilyası

Bahçe Mobilyaları Nasıl Olmalıdır?

Eğer seçiminiz ahşap mobilyadan yana olacaksa, almaya karar verdiğiniz mobilyanın yoğunluğu yüksek, dış hava şartlarına uyum sağlayabilecek bir ağaçtan yapılmış olmasına dikkat edin. Tik, akasya, sarı bolou gibi ağaçlar bahçe mobilyası için uygun ağaçlar arasındadır.

Tik ağacından yapılmış bahçe mobilyalarının hepsi aynı kalitede değildir. Tik ağacından yapılan mobilyalar kalite açısından üç ayrı sınıfta toplanır.

Bahçeniz için plastik mobilya düşünüyorsanız, plastiğin yapımında kullanılan kimyasal maddenin kalitesini göz önünde bulundurun.

Kalitesiz plastikler zamanla güneşte beyaz rengini kaybederek, sarılaşır. Ayaklarının kırılması da kalitesiz plastik mobilyalarda sık rastlanan sorunlar arasında yer alır.

Paslanmaz çelikten üretilen bahçe mobilyaları, dört mevsim kullanılabilme özelliği taşır. Ayrıca, tik, açık hava şartlarına en dayanıklı ağaç olduğundan, mobilya seçiminde göz ardı edilmemesi önerilir.

Alüminyum üzeri, rattan örgülü bahçe mobilyaları, hafif ve yıkanabilir olma özellikleri ile öne çıkmaktadır. Ayrıca, paslanmaz ve bakım gerektirmeme gibi avantajları vardır.

Bahçe mobilyalarında, su bazlı koruyucu ile temizlenen ürünler, uzun yıllar orijinal renklerini koruyacağından tavsiye edilir.

Bahçe mobilyası

Bahçe Mobilyalarının Bakımı

Bahçe mobilyalarının bozulan yerlerini belirleyin. Ahşap ve metal koruma ürünleri ile mobilyaların yıpranan yerleri giderilebilir.

Mobilyalar her sezon farklı yastıklarla kombinlenerek bahçelerde yenilikler sağlanabilir. Yeni bir fener almak yerine, minik kavanozlar bu amaçla değerlendirilebilir. Kavanozların içlerine tealight, yani kısa mum koyulur ve ağız kısımları ince tel ile sarılır. Bu sayede yeni bir fener oluşturulur.

Bahçedeki sert zeminde yosunlaşma olabilir. Bunu, bir fırça yardımı ile temizlemek mümkündür. Ayrıca, kimyasal ilaçlarla da temizlik sağlanabilir. Ama doğal yöntemler ile temizleme tavsiye edilir. Sert zeminlerin çim alanlarla buluştuğu noktalar, doğal taşlarla renklendirilebilir.

Oturma alanının duvarlarına, renkli tablolar veya aynalar asılabilir. Yalnız, ürünlerin dış hava koşullarına uygun olması tavsiye edilir. Oturma alanına ulaşmak için, bahçeye adım taşları koyulabilir.

Bahçe mobilyası

Minder seçimi

Bahçe mobilyalarınızda minder kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz minderin kalitesini önemseyin. Kaliteli minder kullanımdan dolayı zamanla deforme olmaz, çökmez.

Minder seçerken, süngerine dikkat edin. Balkon mobilyalarında kullanılacak en iyi sünger gri süngerdir. Gri sünger sert olduğu için çökme yapmaz, daha uzun sürede deforme olur.

Sünger kalınlığını beş ile sekiz cm arasında seçmelisiniz.

Sünger kadar süngeri saran kumaşta önemlidir. Kumaşın alev almazlık, leke tutmazlık, solmazlık ve su geçirmezlik gibi özellikleri bulunmalıdır.

Balkon minderlerinin hepsini aynı kumaşla kaplayabileceğiniz gibi, her minderi farklı kumaşlarla da kaplayabilirsiniz. Farklı desen ve renkteki minderler bahçe ve balkon mobilyalarınıza hareket katacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu