Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir?

İç mekan mobilyalarına göre dışarıda daha çok kire ve toza maruz kalan bahçe mobilyalarını temizlemek çoğu zaman zor bir iş olarak görülmektedir. Ancak birkaç küçük püf nokta ile bahçe mobilyalarınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

Ev temizliği kadar, bahçeler ve terasların da temizliği önemlidir. Bahçe ve teraslarda bulunan mobilyalar toza, güneş ışığına, yağmura ve diğer dış etkenlere maruz kaldıklarından daha çabuk kirlenirler.

Bahçe ve teras mobilyaları dış etkenlere dayanıklı üretilmişlerdir. Fakat düzenli bakım yapılmazsa kullanım ömürleri kısalır. Kullanılan malzemeye göre de mobilyaların bakım ve temizliği değişkenlik gösterir.

Bahçe Mobilyalarının Temizliği

Plastik  ve Ferforje Bahçe Mobilyalarının Temizliği

Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir ?

Ferforje bahçe mobilyaları dış etkenlere en dayanıklı malzemedir. Ferforje bahçe mobilyalarını deterjanlı su ile temizleyebilirsiniz. Plastik bahçe mobilyalarını bulaşık deterjanı eklediğiniz su ile temizleyebilirsiniz. Zorlu lekelerde cif kullanabilirsiniz.

Bahçenizde tercihinizi plastik veya ferforje mobilyadan yana kullandıysanız eğer, bir ıslak bez, bir kuru bez ve bulaşık deterjanı temizlik için yeterli olacaktır. İlk olarak deterjanlı bir su hazırlayın. Temiz bir bezi deterjanlı suda yıkayarak bahçe mobilyanızı kirlerinden arınana kadar silin ve bol su ile durulayın. En son işlem olarak da kuru bir bez yardımı ile su lekesi kalmaması içim mobilyanızı kurulayın.

Hasır Bahçe Mobilyalarının Temizliği

bahce-mobilyalari-temizligi (4)

Hasır bahçe mobilyaları hafif ve ekonomiktir. Bu sebeple çok tercih edilirler. Hasır bahçe mobilyalarının kullanılmadıkları zamanlarda üstleri örtülmelidir. Günlük temizlik için nemli bir bez kullanabilirsiniz. Sabunlu suyla da temizleyebilirsiniz, ancak iyice durulamanız gerekir. Yoğun olarak suya maruz kalması durumunda çürüyebileceğinden nemden uzak bir yerde muhafaza edilmeleri gerekir.

Seçiminizi hasır bahçe mobilyalarından yana yaptıysanız, hasır mobilyanızı su ve yağ bazlı bir sabun ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Yağ bazlı sabun ve su ile bir karışım hazırlayın daha sonra  yumuşak bir fırça yardımı ile mobilyanızı temizleyin.  Temizleme işleminin ardından bol su ile mobilyanızı durulamayı unutmayın. Mobilyanızı duruladıktan sonra kuru bir bez yardımı ile ürünlerinizi kurulayın. Hasır içlerinde su birikmesini önlemek için bu işlemi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Tik Bahçe Mobilyalarının Temizliği

House patio with natural wooden patio furniture

Tik her türlü hava koşullarına dayanıklıdır. Tik bahçe mobilyalarının bazen gri renge dönüşmesi normaldir ve bu durum tik ağacının yapısı ile alakalıdır. Böyle durumlarda tik ağcına özel sabun ile yıkayıp durulamalı ve kuruyunca özel tik canlandırıcı ile silinmelidir. Ardından tik yağı sürülmelidir.

Bahçe mobilyaları için uygun bir tercih olan ve tik ağacından yapılan tik bahçe mobilyaları çok fazla sudan etkilenmeyen ürünlerdir. Tik bahçe mobilyalarının temizliği için yumuşak bir fırça ile  yağ bazlı sabun ve su ile hazırlanmış bir karışım yeterlidir. Ancak bu ürünleri bol su ile yıkayıp iyice sabundan tamamen arındırmanız gerekmektedir. Durulama işleminden sonra bu mobilyaları kurutmanıza gerek yoktur. Kendiliğinden kuruyabilir.

Alüminyum Bahçe Mobilyaları Temizliği

Comfortable table and chairs at the resort.

Alüminyum bahçe mobilyalarını sabunlu su ile temizleyebilirsiniz. Sonrasında sade su ile durulamanız gerekir. Eğer üzerlerinde oksitlenme oluşmuşsa sorunlu bölgeye sirke döküp mikrofiberli süngerle silin.

Bahçe mobilyanız eğer alüminyumdan yapılmış ürünlerden oluşuyor ise, bulaşık deterjanı ve su ile yapılmış bir karışım kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünler hassas olduklarından üzerindeki lekeleri yumuşak bir fırça ile temizlemelisiniz. Eğer sert bir fırça kullanırsanız bu fırça alüminyum mobilyalarınızı çizebilir. Mobilyalarınızı temizledikten sonra yine bol su ile durulayın ve su lekelerinden arındırmak için iyice kurulamaya özen gösterin.

Rattan Bahçe Mobilyalarının Temizliği

Rattan doğallığı ve şıklığı ile tercih edilen bir malzemedir. Rattan mobilyaların temizliğinde su kullanımından kaçınmak gerekir. Kuru bir fırça ile temizlemek önerilir. Yağmurlu havalarda rutubetten korumak gerekir.

Yaz aylarında sıkça kullandığınız bahçe mobilyalarınızı birkaç adımda rahatlıkla temizleyebilir ve mobilyalarınıza temiz bir görünüm kazandırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu