Bahçe Mobilyaları

Bahçe mobilyaları uzun süre kullanmak için alırken, bazı özelliklere dikkat etmeniz gerekir.

Bahçe mobilyası ürünlerinin seçiminde birçok farklı faktöre dikkat edilmesi gerekiyor. Teak ağacı, sentetik rattan ya da alüminyum gibi farklı malzemelerle üretilen birçok ürünün farklı işlevleri ve kendine has tercih edilme sebepleri bulunuyor.

Bahçe mobilyalarını, yağmur, güneş, kar, rüzgâr ve toz gibi doğal etkenler doğrudan etkiler. Bulunulan iklim şarları göz önüne alınarak, bahçe mobilyası seçilmesi önerilir. Ancak hangi tür mobilya seçilirse seçilsin, onları güneş ışığından korumanın önemli olduğu bilinmelidir.

Bahçeniz için mobilya alırken, aldığınız mobilyaların, bahçenizin bulunduğu alanın hava şartlarına uygun malzemeye sahip olmasına dikkat edin. Zira, bahçe mobilyaları, ahşap ve plastik malzemeli olarak ikiye ayrılır. Bahçe için mobilya seçiminde ise, bu iki malzemenin hangisinin, bahçenizin bulunduğu ortama uygun olduğunu saptamanız gerekir.

Bahçe Mobilyası Nasıl Olmalıdır?

Eğer seçiminiz ahşap mobilyadan yana olacaksa, almaya karar verdiğiniz mobilyanın yoğunluğu yüksek, dış hava şartlarına uyum sağlayabilecek bir ağaçtan yapılmış olmasına dikkat edin. Tik, akasya, sarı bolou gibi ağaçlar bahçe mobilyası için uygun ağaçlar arasındadır.

Tik ağacından yapılmış bahçe mobilyalarının hepsi aynı kalitede değildir. Tik ağacından yapılan mobilyalar kalite açısından üç ayrı sınıfta toplanır.

Bahçeniz için plastik mobilya düşünüyorsanız, plastiğin yapımında kullanılan kimyasal maddenin kalitesini göz önünde bulundurun.

Kalitesiz plastikler zamanla güneşte beyaz rengini kaybederek, sarılaşır. Ayaklarının kırılması da kalitesiz plastik mobilyalarda sık rastlanan sorunlar arasında yer alır.

Paslanmaz çelikten üretilen bahçe mobilyaları, dört mevsim kullanılabilme özelliği taşır. Ayrıca, tik, açık hava şartlarına en dayanıklı ağaç olduğundan, mobilya seçiminde göz ardı edilmemesi önerilir.

Alüminyum üzeri, rattan örgülü bahçe mobilyaları, hafif ve yıkanabilir olma özellikleri ile öne çıkmaktadır. Ayrıca, paslanmaz ve bakım gerektirmeme gibi avantajları vardır.

Bahçe mobilyalarında, su bazlı koruyucu ile temizlenen ürünler, uzun yıllar orijinal renklerini koruyacağından tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu