Bahçe Mobilyalarına Kış Bakımı

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte bahçe mobilyalarının da kışa hazırlanması gerekir. Bahçede sonbahar hazırlığı için neler yapılmalı?

Bahçe mobilyalarına uygulayabileceğiniz bakım önerileri:

Tik bahçe mobilyalarının temizliği için yumuşak bir fırça ile  yağ bazlı sabun ve su ile hazırlanmış bir karışım yeterlidir. Bahçe mobilyanız eğer alüminyumdan yapılmış ürünlerden oluşuyor ise, bulaşık deterjanı ve su ile yapılmış bir karışım kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünler hassas olduklarından üzerindeki lekeleri yumuşak bir fırça ile temizlemelisiniz. Hasır mobilyanızı su ve yağ bazlı bir sabun ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Yağ bazlı sabun ve su ile bir karışım hazırlayın daha sonra  yumuşak bir fırça yardımı ile mobilyanızı temizleyin.

Ahşap mobilyalar kış ayları için pek dayanıklı değildir. Ahşap mobilyaların dayanıklılığını arttırmak için, sonbahar aylarından itibaren belirli aralıklarla tik yağı ile yağlanmalıdır. Mümkünse ahşap mobilyaları kış aylarında kaldırın.

Kış ayları boyunca bahçenizde bulunan, kullanmayacağınız mobilyaların üzerini branda ile kapatabilirsiniz. Böylelikle mobilyalarınızı koruyabilirsiniz. Branda ile mobilyalarınızın üzerini kapatarak, mobilyaların ömrünü uzatabilirsiniz.

Bahçeniz için mobilya seçerken seçtiğiniz mobilyanın kış ayları için uygun olup olmadığını kontrol edin.

Bahçenizde dökme demirli mobilya kullanıyorsanız, mobilyaları zımparalayın. Zımparalama işlemi bittikten sonra, üstüne pas önleyici boya sürün.

Hasır mobilyaların kabaran kısımlarını nemlendirip, üzerine ağırlık koyun. Daha sonra kalkan kısımların üzerini hafifçe ıslatın. Yat ya da tekne tutkalı ile yapıştırın. Yapıştırma işlemini tamamladıktan sonra, vernikleyin. Böylece mobilyalarınız parlayacaktır.

Bambu mobilya kullanıyorsanız, çatlayan kısımlarını ağaç macunuyla kapatabilirsiniz.

Tik mobilyalarınızı özel temizleyicilerle temizleyin. Böylece üzerinde biriken kir ve yağlar temizlenmiş olur. Temizleme işlemini tamamladıktan sonra, tik yağı ile yağlayın.

Mevsim geçişlerinin yanı sıra sene boyunca bahçe mobilyalarına iki – üç kez bakım uygulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu