Bahçe Mobilyalarının Bahar Bakımı

Baharın gelmesiyle birlikte evlerde olduğu gibi bahçelerde de yenilenme zamanı geldi. Bahara girerken bahçe mobilyalarınızın bakımını ihmal etmeyin.

Bahçe mobilyalarınızın ilk günkü gibi temiz ve bakımlı görünmesi için dikkat etmeniz gereken kurallar:

Rattan mobilyalar

Rattan Mobilyalar

Veranda ve bahçelerin vazgeçilmezleri arasında yer alan rattan mobilyalar, kışın rutubetli ortamlarda ve açıkta bırakılmamalıdır. Mutlaka yağmurdan korunmalı, rutubetin mobilyaların küflenmesine neden olabileceği unutulmamalıdır. Rattan mobilyalar, aşırı sıcağa veya soğuğa maruz kalmamalıdır. Bir fırça ya da bez yardımıyla temizlenebilir.

Bambu mobilyalar

Bambu Mobilyalar

Bambu mobilyaların, güneş ışınından ve yağmurdan korunması gerekmektedir. Aşırı sıcak, mobilyaların içerdiği nemi kaybetmesine ve kurumasına neden olur. Mobilyanın ideal nemi koruması için, nemli bir süngerle silinmesinde yarar vardır. Tozunu alırken, hafif bir fırça kullanılmalıdır.

Üzerinde oluşan lekeler için sabunlu su kullanılmalı; fakat hemen ardından bir bez yardımı ile kurulanmalıdır. Yıllık temizliği de bu şekilde yapılabilir. Bambunun yüzeyi boyalıysa sudan kaçınılmalıdır, aksi takdirde boya çatlayabilir.

Tik mobilyalar

Tik Mobilyalar

Yılda bir kez özel yağıyla temizlenmesi gereken tik mobilyalar, bu yağ sayesinde suya karşı dayanıklılık kazanır ve ömrü uzar. Bu yağın kullanımı ise, şu şekilde yapılmalıdır: Yağmurlu ya da sıcak günlerde mobilya üzerine yağ uygulaması yapılmamalıdır.

Uygulama öncesi, uygulama yapılacak olan alanın zımpara ihtiyacı olup olmadığı kontrol edilip, gerekli müdahale yapılmalı ve sonrasında mobilya, mutlaka nemli bir bezle silinip, yağlama işlemine başlanmalıdır.

Bu kurallar dikkate alındığında her daim yeni görünen mobilyalarınız, bahçenize hoş bir hava katmaya devam edecektir. Bahçenizin, her ayrıntısıyla şık bir bütün olduğunu unutmayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu