Bahçe mobilyalarının bakımı

Yaza merhaba denildiği andan itibaren bahçe sezonu da açılır. Bahçe düzenlemesi tamamlandıktan sonra, sıra mobilyalara gelir.

Yeni mobilyalar alabileceğiniz gibi, eski mobilyalarınızı elden geçirip, gerekli bakımı yapıp, yeniden kullanabilirsiniz. Bahçe mobilyalarına uygulayabileceğiniz bakım önerileri…

Ahşap mobilyalarınızda kışın meydana gelen yarık, oyuk varsa ilk iş olarak, onları onarmanız gerekir. Eğer mobilyalarınızda oyuk varsa, mobilyanın rengine uygun macun kullanarak, oyukları kapatabilirsiniz. Yama işlemi bittikten sonra mobilyanızı zımparalayabilirsiniz.

Zımparalanan mobilyaları daha sonra boyayabilirsiniz. Boyanın iz yapmasını önlemek için,
boyayı mobilya gözeneklerinin gidiş yönüne doğru sürmeye özen gösterin. Ayrıca bu şekilde gözenekler boyayı daha iyi emer ve mobilyada homojen bir renk elde etmenizi sağlar.

Boyama işlemini tamamladıktan sonra, mobilyaları kurumaya bırakın. Kuruyan mobilyanızı son işlem olarak vernikleyin. Mobilyanızın cinsine göre vernikli ahşap koruyucu kullanın. İhtiyaca göre, bir ya da iki kat sürebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta, ilk katı sürdükten sonra kuruması için 24 saat beklemeniz gerekir.

Tik mobilyaların aşırı güneş nedeniyle nem oranı düşer ve mobilya üzerinde çatlamalar meydana gelir. Olabilecek çatlamaları önlemek için, haftada iki kez mobilyayı sulamanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu