Bahçe Mobilyalarının Temizliği

Ev temizliği kadar, bahçeler ve terasların da temizliği önemlidir. Bahçe ve teraslarda bulunan mobilyalar toza, güneş ışığına, yağmura ve diğer dış etkenlere maruz kaldıklarından daha çabuk kirlenirler.

Bahçe ve teras mobilyaları dış etkenlere dayanıklı üretilmişlerdir. Fakat düzenli bakım yapılmazsa kullanım ömürleri kısalır. Kullanılan malzemeye göre de mobilyaların bakım ve temizliği değişkenlik gösterir.

Teras Mobilyaları

Hasır bahçe mobilyaları

Hasır bahçe mobilyaları hafif ve ekonomiktir. Bu sebeple çok tercih edilirler. Hasır bahçe mobilyalarının kullanılmadıkları zamanlarda üstleri örtülmelidir. Günlük temizlik için nemli bir bez kullanabilirsiniz. Sabunlu suyla da temizleyebilirsiniz, ancak iyice durulamanız gerekir. Yoğun olarak suya maruz kalması durumunda çürüyebileceğinden nemden uzak bir yerde muhafaza edilmeleri gerekir.

Rattan bahçe mobilyaları

Rattan doğallığı ve şıklığı ile tercih edilen bir malzemedir. Rattan mobilyaların temizliğinde su kullanımından kaçınmak gerekir. Kuru bir fırça ile temizlemek önerilir. Yağmurlu havalarda rutubetten korumak gerekir.

Alüminyum bahçe mobilyaları

Alüminyum bahçe mobilyalarını sabunlu su ile temizleyebilirsiniz. Sonrasında sade su ile durulamanız gerekir. Eğer üzerlerinde oksitlenme oluşmuşsa sorunlu bölgeye sirke döküp mikrofiberli süngerle silin.

Bahçe Mobilyaları

Ferforje bahçe mobilyaları

Ferforje bahçe mobilyaları dış etkenlere en dayanıklı malzemedir. Ferforje bahçe mobilyalarını deterjanlı su ile temizleyebilirsiniz.

Plastik bahçe mobilyaları

Plastik bahçe mobilyalarını bulaşık deterjanı eklediğiniz su ile temizleyebilirsiniz. Zorlu lekelerde cif kullanabilirsiniz.

Tik bahçe mobilyaları

Tik her türlü hava koşullarına dayanıklıdır. Tik bahçe mobilyalarının bazen gri renge dönüşmesi normaldir ve bu durum tik ağacının yapısı ile alakalıdır. Böyle durumlarda tik ağcına özel sabun ile yıkayıp durulamalı ve kuruyunca özel tik canlandırıcı ile silinmelidir. Ardından tik yağı sürülmelidir.

Siz de bu bilgiler ışığında bahçe ve teras mobilyalarınızı dış etkenlerden koruyup uzun yıllar kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu