Bahçe Salıncağı Nasıl Olmalıdır?

Yaz aylarında bahçede geçirilen süre artıyor. Bahçede geçirilen süreyi daha eğlenceli hale getirebilmek için balkon salıncağı kullanabilirsiniz.

Ahşabından kumaş olanına kadar pek çok çeşidiyle balkon salıncağı ile kullanarak bahçenizde keyifli bir köşe oluşturabilirsiniz. Salıncak yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de hem oyun hem dinlenme aracıdır.

Grounded - Richard Risner RLA, ASLA
Görsel: Grounded – Richard Risner RLA, ASLA

Serin yaz akşamlarında dinlenmek, müzik dinlemek ya da kitap okumak için bir köşe arıyorsanız aradığınız yer bahçenizdeki salıncak olabilir. Bahçe salıncağı yalnızca bahçede değil, geniş balkonlarda ve teraslarda da kullanılabilir.

Öncelikle salıncağı bahçenin neresine kuracağınızı belirlemelisiniz. Bahçe zemini tamamen açık alanda mı olacak, yoksa ağaçların yanına mı kuracaksınız? Yerini belirleyin.

Pal + Smith
Görsel: Pal + Smith

Salıncağınızı güneşin geliş açısına göre konumlandırırsanız, sadece gölge vakitlerde değil öğle vakitlerinde bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Salıncağı kaç kişinin kullanmasını istediğinizi belirleyin. Tek kişilik mi olacak, yoksa birden çok kişi aynı anda mı kullanacak?

Historical Concepts
Görsel: Historical Concepts

Piyasada hamak tipi büyük, hasır tarzı sarkıt, ferforje ya da kanepe tipi modeller bulunmaktadır.

Salıncağın üzerindeki kumaşın çıkarılabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Çok sık tozlanacağından dışarı ile çok temas edeceğinden sık sık yıkamanız gerekebilir.

Nara
Görsel: Nara

Seçtiğiniz malzemenin hava koşullarına dayanıklı olması önemlidir. Salıncak bahçeye kurulacağından sürekli hava koşullarına maruz kalacaktır. Dolayısıyla hava koşullarına dayanıklı olmalıdır. Yağmurdan etkilenmeyen ve ıslandığında çabuk kuruyabilen bir malzeme seçebilirsiniz.

Salıncağın varsa minderleri ve tekstil kısmı kolayca sökülebilir olmalıdır. Böylece salıncağın aksesuarları kolayca temizlenebilir.

NSPJ Architects - Landscape Architects
Görsel: NSPJ Architects – Landscape Architects

Salıncağın kendisi de kolayca çıkarılabilir şekilde olursa kış aylarında salıncağı bir kenara kaldırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu