Bahçe Sulama Rehberi

Bahçedeki çimenlerin her zamankinden yeşil ve sağlıklı, güçlü köklere sahip olması için birkaç püf noktasına dikkat etmek yeterli. 

Sabahları Sulayın

Sabah saatleri sulama için en ideal saatler. Genellikle 04:00 ve 10:00 arası tercih edilebilir. Sabah saatleri daha serin olduğu ve damlacıkları dağıtacak rüzgar olmadığı için daha uygun saatler. Öğle saatlerinde su çok çabuk buharlaşıyor. Akşam saatlerinde ise su çimlerin üzerinde kalarak, çeşitli hastalıklara sebep olabiliyor.

Su Toprağın 15 cm İçine Erişsin

Suyun yaklaşık 15 cm derinliğe kadar inmesine yetecek kadar sulama yapıyor olmak gerekir. Bu sağlıklı bir çim kökünün tahmini uzunluğudur. Sulama yaptığınızda ilk 15 dakika toprağı kontrol etmekte fayda var. Bunu bir kürek alıp, toprağı kaldırarak yapabilirsiniz. Suyun bu derinliğe inmesinin yaklaşık ne kadar sürdüğünü belirledikten sonra, her defasında aynı süreyi baz alabilirsiniz. Her bahçenin toprağı farklılık gösterebileceği için her bahçe için süre de farklı olacaktır.

Sulama Sistemlerine Yatırım Yapın

Gömülü sulama sistemleri bahçe sulaması için en verimli çözümü oluşturuyor. Uzun vadede yapılan yatırıma değiyor. Ancak bu tür bir yatırım yapmayı tercih etmeyenler için sulama hortumuna takılan döner başlıklar da iyi bir alternatif çözüm olabilir. Bu çözümde döner başlık tercih etmek önemli çünkü suyun direkt olarak bahçe boyunca hızla fışkırtılması gerekiyor.

bahce-bakimi

Yeni Çimlere Nazik Davranın

Titreşimli sulama başlıkları yeni çimler için çok güçlü kalabilir. Bunlar, kökleri oturmuş çimler için daha uygundur. Yeni çimler için daha doğru olan çözüm sarkaç gibi salınan başlıklar. Bu başlıklar suyu çok sert fışkırtmadığı için, yeni çimlerin tohumları da oynamaz.

Haftada En Fazla İki Kez Sulama Yapın

Killi toprakları haftada bir kez sulamak yeterli olurken, kumlu toprakları üç günde bir sulamak gerekir.  Aşırı sulama mantar gibi hastalıklara davetiye çıkarmakla kalmayıp, köklerin aşağıya doğru uazayarak güçlenmesini de engeller.

Bahçe Kronometresi Edinin

Bir bahçe kronometresi edinerek, sulamanın belirli bir süre sonunda sona ermesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede, sulama devam ederken, diğer işlerinizle ilgilenebilirsiniz.

Ya Sulayın, ya da Sulamayın

Toprağı sulamak konusunda süreklilik önem taşır. Bahçe sahipleri bahçelerini düzenli olarak suluyorlarsa, bunun gerçekten süreklilik taşıması önemlidir. Bir sulamak, bir sulamamak toprağı hırpalar. Bahçeyi kendi haline bırakmak da bir alternatiftir. Böyle bahçelerde çimler uykuya dalar ama ilk yağmurda yeniden uyanır ve yeşillenir.

Suyun Toprağa İşlemesine İzin Verin

Özellikle yeni projelerde, toprağın üst katmanı alındığı için altta kalan katman hala serttir. Böyle durumlarda, sulama yaparken su toprağın içine kolaylıkla nüfuz edemez çünkü toprak çok serttir. Sulama yaparken, toprak sert ise, 30 dakika sulama yapıp bir süre bekledikten sonra, 30 dakika daha sulama yaparak, suyun gerçekten de toprağın içine işlemesine izin vermek gerekir.

Yemyeşil ve sağlıklı bir bahçenin keyfini çıkartabilmek için düzenli ve doğru şekilde sulama yapabilir, doğanın yatıştırıcı etkilerinin tadına varabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu