Bahçe Yolu Nasıl Yapılır?

Evlerin belki de en güzel yeri bahçelerdir. Hem dışarısıyla evin arasındaki sınırı belirleyen bir alan hem de doğaya açılan bir kapı olması dolayısıyla bahçeler evleri güzelleştiren mekanların başında gelir.

İster sadece dekoratif peyzaj yöntemleriyle değerlendirilsin, ister ekim-dikim için kullanılsın, bahçeler her haliyle evi güzelleştirir. Her iki durumda da bahçeyle ev arasında yürüme yoluna ihtiyacınız var.

Çeşitli yöntem ve malzemeleri kullanarak bahçenizde yürüme yolu yapabilirsiniz.

Bahçe Yolu Nasıl Yapılır?

Ahşap, metal ya da çakıl taşı gibi maddeler kullanılarak yapılabilen bahçe yolu için zevkinize göre beton, mozaik ya da granit kullanabilirsiniz. Bahçesi olan alanlar için bahçe yolu yapmak şart olduğu gibi, hem estetik açıdan hem de çiçek ve bitkilerin zarar görmemesi açısından yol yapımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

  1. Öncelikle yolun güzergahını belirleyin. Yolu şekillendirirken, hem kullanışlı olmasına hem de estetik görünmesine dikkat edin.

  2. Belirlediğiniz güzergah için taban malzemeleri seçin. Kum ya da çakıl taşı seçebileceğiniz gibi, beton da kullanabilirsiniz.

  3. Taban bölümünü oluşturduktan sonra, beton ile harç hazırlayarak, yol için uygun zemin hazırlayın.

  4. Taban bölümünün üstünde oluşturacağınız yol için çakıl mozaik ya da granit gibi malzemeler de tercih edebilirsiniz. Bu malzemeleri beton ile karıştırarak, zemin alanın üstüne belirli aralıklarla dizmeniz gerekir. 10 cm derinliğinde bir alan açtıktan sonra, taşları tek tek dizerek, güvenli ve sağlam bir yol oluşturabilirsiniz.

    Bahçe tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri olan bahçe yolunu, daha doğal bir görünümde oluşturmak için zemin olarak çim de kullanabilir, taşları toprakta bir zemin hazırlayarak dizebilirsiniz.

Bahçe yolu yapımı

1. Yöntem

Bahçe yolu yapmak için çimento ve su gerekir. Elde ettiğiniz harcı kullanmak için de çeşitli şekil ve boyutlarda kalıplara ihtiyacınız olacak.

Bahçe Yolu

Bahçe yolu yapacağınız alanı belirleyin. Belirlediğiniz alana, seçtiğiniz kalıpları yerleştirin. Bunun için de bu alanı kazmayla kazmanız gerekir.

Belirli ölçülerde çimento ve suyu karıştırarak harç hazırlayın. Hazırladığınız harcı kalıpların içe dökün. Yüzeyin pürüzsüz olabilmesi için mala yardımıyla düzleştirin. Ardından 5 dakika bekleyin. Süre dolduktan sonra kalıbı dikkatlice çıkarın.

2. Yöntem

Bahçe yolu yapmak için mozaik ve çakıl taşları da kullanabilirsiniz. Bu yöntemle dilediğin şekil ve boyutlarda desenler yapabilirsiniz. Bahçe yolu yapacağınız alanı hafif kazma darbeleriyle kazın. Kum, çimento ve su karışımıyla elde ettiğiniz harcı kazdığınız alana dökün. Üzerine de çakıl ya da mozaik taşları dökün.

Bahçe yolu için belirlediğiniz yer bitene kadar yöntemi tekrar edin. Tüm işlem bittikten sonra etraftaki fazla harcı temizleyin ve gece kurumaya bırakın.

bahce-yolu

3. Yöntem

Bahçe yolunda tahta parçaları da kullanabilirsiniz. İlk yöntemde yaptığınız bahçe yolunun kenarlarını tahta parçalarıyla çevirebilirsiniz. Böylece yürüme yolu tam olarak belirlenmiş olur.

4. Yöntem

Yapı marketlerde satılan çim, taş gibi malzemelerle de bahçe yolu yapabilirsiniz. Belirlediğiniz alana çim ya da taş zemin yerleştirin. Paketin içinden çıkan malzemelerle de yolu destekleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu