Bahçe Yolu Yapma Yöntemleri

Ahşap, metal ya da çakıl taşı gibi maddeler kullanılarak yapılabilen bahçe yolu için zevkinize göre beton, mozaik ya da granit kullanabilirsiniz.

Bahçesi olan alanlar için bahçe yolu yapmak şart olduğu gibi, hem estetik açıdan hem de çiçek ve bitkilerin zarar görmemesi açısından yol yapımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

  1. Öncelikle yolun güzergahını belirleyin. Yolu şekillendirirken, hem kullanışlı olmasına hem de estetik görünmesine dikkat edin.
  2. Belirlediğiniz güzergah için taban malzemeleri seçin. Kum ya da çakıl taşı seçebileceğiniz gibi, beton da kullanabilirsiniz.
  3. Taban bölümünü oluşturduktan sonra, beton ile harç hazırlayarak, yol için uygun zemin hazırlayın.
  4. Taban bölümünün üstünde oluşturacağınız yol için çakıl mozaik ya da granit gibi malzemeler de tercih edebilirsiniz. Bu malzemeleri beton ile karıştırarak, zemin alanın üstüne belirli aralıklarla dizmeniz gerekir. 10 cm derinliğinde bir alan açtıktan sonra, taşları tek tek dizerek, güvenli ve sağlam bir yol oluşturabilirsiniz.

Bahçe tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri olan bahçe yolunu, daha doğal bir görünümde oluşturmak için zemin olarak çim de kullanabilir, taşları toprakta bir zemin hazırlayarak dizebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu