Bahçede Kullanılabilecek Aksesuarlar

Bahçede kullanılabilecek aksesuarlar nelerdir? Doğru bir dekorasyon ile oluşturulan bahçeler, insana büyük bir huzur verir. Bahçenin küçük ya büyük olması bu konuda asla belirleyici bir faktör değildir. Önemli olan, bahçeyi değerlendirmede birtakım önemli noktaların atlanmamasıdır.

Bahçe dekorasyonunu oluştururken, ortamın daha renkli ve güzel görünmesi adına çiçeklerden ve ağaçlardan sıklıkla yararlanılır. Ancak, bunlar dışında dekorasyonu tamamlayacak başka aksesuarlar da vardır.

Bahçede Kullanılabilecek Aksesuarlar ile Dekorasyon

Aydınlatma

Aydınlatma ürünleri, bir bahçeyi göz alıcı gösteren en önemli aksesuarlardan biridir. Aslına bakılırsa, bunlar bir aksesuardan ziyade bahçede kullanılması zorunlu olan ürünlerdir. Yürüme yollarına yerleştirilecek, ağaç dallarına asılacak aydınlatma ürünleriyle bahçeler olduğundan çok daha güzel gösterilebilir. Bahçe için aydınlatma ürünü seçerken dikkat edilmesi gereken unsur, ışığın direkt olarak göze vurmaması ve ortamda sadece belli bölgeleri aydınlatması gerektiğidir.

Ampuller de, aydınlatma amacıyla kullanılabileceği gibi, bahçede şık birer aksesuar oluşturabilir. Birbirinden farklı renklerdeki ampuller, ağaç dalları arasına asılabilir ve bahçede hoş bir görüntü yakalanabilir.

Hamak

Bahçede uygun bir köşe var ise, oraya mutlaka bir hamak yerleştirilmelidir. Bahçede hamağa uzanıp, günün yorgunluğunu atmak kişiye şüphesiz ki, büyük bir zevk verecektir. Hamağın üzeri renkli yastıklar veya pikeler ile süslenebilir. Bahçeye hamak yerleştirirken, gölgede kalan bir bölümün tercih edilmesi gerekir.

Salıncak

Salıncak, 7’den 70’e herkes tarafından sevilir. Bu nedenle, bahçede uygun bir yer var ise oraya kesinlikle bir salıncak asılmalıdır.

Aydınlatma ürünü olarak da kullanılabilecek fenerler, ağaç dallarına asılabilir, bitkilerin aralarına veya bahçe masasının üzerine konumlandırılabilir. Bu fenerler, lokal bir aydınlatma sağlayacağı için ortamda loş ve dolayısıyla da hoş bir görüntü yaratacaktır.

Minder

Bahçede illa da masa ve sandalye kullanmak gerekmez. Bunun yerine, özellikle rahatlığın ön planda tutulduğu bir yaşam tarzına sahipseniz, bahçede renk renk, büyük minderler kullanabilirsiniz.

Süs Havuzu

Süs havuzları, hem görüntüsüyle, hem de yaydıkları su sesiyle kişiye büyük bir huzur verir. Süs havuzlarının, piyasada birbirinden farklı birçok modeli bulunmaktadır. Havuzun yerine bahçenin bir köşesine küçük bir çeşme de konulabilir.

Bahçeye yapılacak bir çardak altında, sabahları keyiflice kahvaltı yapılabilir, akşamları kahve içerken kitap okunabilir. Yağmur yağdığı zamanlarda bile çardak sayesinde bahçe keyfi devam ettirilebilir.

Bahçenizde, yukarı saydığımız aksesuarlar sayesinde çok daha farklı bir hava yaratmanız mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu