Bahçeler için bakım tüyoları

Bahçenizin üzerinden kışın yorgunluğunu atmak, yaza hazırlamak için bakım yapabilirsiniz. Bahçeniz mevsim geçişlerinde özel ilgi ister. Bahçenize bakım sırasında uygulayabileceğiniz tüyolar…

Kış boyunca çamur, yağmur gibi etmenlerden etkilenen toprak sertleşir ve hava alma özelliğini kaybeder. Bahçenizde ilk iş olarak, toprağı havalandırın. Toprağı bel küreği yardımı ile havalandırabilirsiniz. Kalın, büyük parçaları ayırmak için ise, çapa kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Havalanan toprağı kendine gelmesi, daha sağlıklı bitkiler yetişmesi için gübreleyin. Gübreleme sayesinde, toprak kış boyunca kaybettiği azot, fosfor ve potasyum gibi temel elementleri geri kazanır. Yaptığınız gübreleme çalışması bitkilerinizin canlanmasını sağlayacaktır.

Bahçenize hareket kazandırmak için, bahar ve yaz ayına uyum sağlayacak renkli, kokulu ve bol çiçekli bitkileri tercih edin. Seçeceğiniz çiçeklerin bahçenizin ışık koşullarına uygun olup olmadığına dikkat edin. Sardunya veya gül bahar aylarında bahçelere dikilecek en uygun çiçeklerin başında gelir.

Bahçenizde çiçekler kadar zemin de önemlidir. Çiçek dikmeden önce, bahçe zeminini kaplayan çimlerin bakımını yapmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu