Bahçelerde kartopu zamanı

Kartopu, 177’ye kadar farklı türü bulunan ve çalı formunda olan bitki türlerinin genel adıdır.

Kartopu, organik maddelerce zengin ve nemli topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Yarı gölge ya da güneşli alanlar, bitki için ideal yetiştirme yerleridir. Bitki, dört metreye kadar boylanma yapabilir.

İlkbaharda, sarımsı beyaz çiçekler açan kartopunun, bazı türleri ortancayı andırır. Bitkinin çiçekleri, mayıs ve haziran aylarında çoğalır.
Kartopunun bazı türleri her daim yeşil kalır. Bu nedenle bahçelerde kullanılması, güzel bir görüntü oluşturacaktır. Sonbaharda yapraklarını döken türleri ise, kızıl renkleri ile muhteşem bir görüntü oluşturur.

Kartopunun kuruyan ya da biçimsiz dallarının düzenli olarak budanması önerilir. Çok yayılım gösterme özelliğinden dolayı bitki, bahçede tek başına da kullanılabilir. Kartopu, çevre düzenlemesi ve peyzajda kullanılsa, hoş bir görüntü elde edilebilir.

Sonbaharda kartopunun tohumla üretimi yapılır. Yaz döneminde ise, yarı odunsu dallardan çelik alarak üretim yapılabilir. Tohumla üretim biraz zahmetli olacağından, çelik alma yöntemiyle çoğaltma yapılması önerilir.

Siz de, bu öneriler ile bahçenizde kartopu yetiştirebilir ve bu bitkinin dekoratif ve şık görünümünden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu