Kabak Mevsimi

Kabak; kavun, karpuz, salatalık ve acurun da yer aldığı Kabakgiller ailesine mensup bir bitkidir.

Kabağın; balkabağı, helvacıkabağı ve sakızkabağı gibi türleri bulunur. Tüm bu kabaklar Türkiye’de yaygın olarak, kolayca yetişebilmektedir.

Sofralarda sebze olarak sıkça tüketilen tür, sakız kabağıdır. Anadolu’da bol miktarda yetişen bu kabağın meyvesi, oval görünümlü, beyaz-yeşilimsi renkli ve sert kabukludur.

Kabak sıcak ve ılıman iklimlerde zahmetsizce yetiştirilebilir. Ancak, dondan da kolay etkilenir. Bunun için, kabak tohumlarının ekiminin ilkbaharda, donun bitiminden sonra yapılması gerekir.

Genellikle iki çeşit kabak yetiştirilir. Bunlar ‘erkenci’ ve ‘geçci’ olarak adlandırılır. Geçci kabaklar, erkencilere kıyasla daha dayanıklıdır. Erkenci kabaklar, havaların ısınması ile birlikte değişime uğrar. Yapraklarda mozaikleşme, cüceleşme ve deformasyon görülebilir. Bunun sebebi de, yaprak bitlerinin taşıdığı virüslerin oluşturduğu hastalıklardır. Kabak ekiminde bu nedenle, geçci türlerin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Kabak, pişirilip yemek olarak tüketildiği gibi, çiğ olarak salata şeklinde de yenilebilen bir besindir. Ayrıca, kabağın tatlısı ve turşusu da yapılır.

Siz de, bu bilgiler ışığında, gayet hafif bir sebze olan kabağı bahçenizde yetiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu