Bahçeniz çok yıllık bitkilerle şenlensin

Güneş alan yerlerde uzun ömürlü bitkiler yetiştirerek, hem bahçenizin uzun süre cıvıl cıvıl kalmasını sağlayın hem de yazı yemyeşil karşılayın.

Bu sene bahçelerinizde güneş gören alanların boş kalmasına izin vermeyin ve birbirinden güzel çok yıllık bitkilerle renklendirin. Uzun yıllar sağlam kalarak çiçek açan bu bitkilerin bazıları 3- 4 yıl yaşayıp ölse de, bazıları çok daha uzun yıllar yaşamaya devam eder. Bu bitkiler yılın belirli dönemlerinde çiçek açar, ancak pek çoğunun çiçeksiz halleri de zarif dalları sayesinde bahçelere güzel bir görünüm katmaya yardımcı olur. Genellikle bahçelerin bol güneş alan kısımlarında yetişen bu bitkileri, ağaçların yakınlarına dikmemeye özen göstermek gerekir. Aksi takdirde, ağaç kökleri bitkinin gelişmesini engelleyecektir.

Bahar ayına adım attığımız şu günlerde, bahçenizi renklendirmek için birbirinden güzel çok yıllık bitkileri seçmenin tam sırası. Aşağıda bulacağınız on farklı tür size seçimleriniz konusunda yardımcı olabilir.

Kedi Nanesi:

Orijinal adı Nepeta Faasseini olan, fakat halk arasında “kedi nanesi” ya da “yaban sümbülü” olarak bilinen bu bitki sıcağa ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklı, uzun ömürlü bir bitkidir. Boyu 90 cm.ye kadar ulaşabilen ve uçlarında mavi çiçeklerin açtığı kedi nanesi çok hoş aromatik bir koku yayar. Yetişme şartlarının başında gün ışığı gelir. Susuzluğa karşı son derece dayanıklı olan kedi naneleri büyüyebilmek için direk olarak güneş ışığıyla temas etmelidir. Güzel görüntüsü ve yaydığı hoş kokuyla bahçenizi renklendirecek olan uzun ömürlü bitkilerin başında yer alır. Halk arasında yaygın olarak kullanılan kedi nanesi isminin sebebi ise; kedileri daha zinde tutması ve rahatlamalarını sağlamasıdır. Bu yüzden kedi besleyen ev sahipleri için ayrıca önerilebilecek bir bitkidir.

Şayen Ruhu- Koni Çiçeği :

Koni çiçeğinin yeni bir türü olan Şayen Ruhu (İngilizcesi Cheyenne) adını, bugün Amerika’da Oklahoma ve Montana eyaletlerinde yaşayan bir Kızılderili kabilesinden alır. Kızılderili ruhunu görünüşüne yansıtan bu bitki ekildiği andan sonra, ilk bir yıl içinde hemen kucak dolusu çiçek vermeye başlar. Amerika’da yer alan “bitki test etme bahçeleri”nde yüksek puanlar elde eden bu uzun ömürlü bitki, boyut olarak birkaç kat daha büyük olsa da biçim olarak papatyayı andırır. Uzunluğu 45- 75 cm arası, genişliği ise 45- 60 cm arasında değişen koni çiçekleri büyümek için tamamen güneş ışığı altında olmaya ihtiyaç duyar. Mor, pembe, turuncu, sarı, kırmızı ve beyaz renklerde açan bu güzel çiçekler bahçenizi uzun süre boyunca renklendirmenize yardımcı olacak kadar dayanıklıdır.

Flâmenko Şapkalı Turuncu Koni Çiçeği:

Koni çiçeğinin bir başka türü olan Flâmenko Şapkalı Turuncu Koni Çiçeğinin orijinal adı Sombrero Flamenco Orange Coneflower olup, yaklaşık olarak yılın her döneminde çiçek açar. Sombrero ailesinin en yeni üyesi olan bu türün sert hava koşullarına dayanacak güçlü gövdesi ve parlak turuncu çiçekleri vardır.

Masmavi Lavanta Çiçeği:

Amerikalıların “Superblue” diye tarif ettiği, Türkçe’ ye ise “masmavi” ya da “ekstra mavi” olarak geçen lavantanın bu yeni türü, diğer lavantaların aksine kış mevsiminde yaşayabilir ve tüm yaz boyunca koyu mavi renkte ve hoş kokular yayan çiçekler ve süslü yeşil yapraklar açmaya devam eder. Yaklaşık 25 santimetreye kadar büyüyen ekstra mavi lavantalar, bahçelerde olduğu kadar bitki konteynırlarında da yetiştirilmeye uygundurlar.

“Fireworks Igloo” Tipi Krizantemler:

Krizantemin yeni bir türü olan havai fişek igloo’lar yaklaşık 60 cm uzunluğunda ve genişliğinde olup, parlak pembe örümcek görünümlü çiçeklere sahiptirler. Görünümleri gökyüzünden yarı kubbe biçiminde aşağı dökülen havai fişekleri andırır. Bu sebeple, bu yeni nesil krizantemlere havai fişek anlamına gelen “fireworks” ve Eskimo’ların karları sıkıştırarak yarım daire biçiminde inşa ettikleri ve igloo dedikleri evlerin birleşiminden oluşan bir isim verilmiştir. Yarı ve tam güneşli ortamlarda gelişim gösterirler. Sonbaharda çiçek açan bu bitkiler, hem soğuğa karşı dayanıklıdır, hem de bakımları çok kolaydır.

“Siesta “ Güneş Gelini:

Yazın bahçeleri renklendirmek için en çok tercih edilen bitkilerden biri olan Güneş Gelinleri çok hassas gövdelere sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı, gövdeleri aniden kırılır ya da eğilir. Yeni üretilen “siesta” isimli güneş gelini türü ise familyasındaki diğer çiçeklerin aksine, daima dik kalabilmektedir. Boyları 50 santimetre civarında olan bu bitkiler, Haziran’dan Eylül’e kadar dışları kırmızı tonlarında, merkezleriyse sarı renkte olan göz alıcı çiçekler açarlar. Yetişirken tamamen güneş altında olmaya ihtiyaç duyarlar ve kuruluğa karşı dayanaklıdırlar. Canlı renkleriylekelebeklerin ilgi odağıdırlar.

“Fantasy Cinderella” Anemon Çiçeği:

Bazı çok yıllık bitkiler yaz sonuna doğru yorgun düşmeye başlar; fakat anemon çiçekleri ailesinin bir alt türü olan “Fantasy Cinderella” bu bitkilerden değildir. Diğerlerinin aksine yaz mevsimin son dönemleri bu çiçeklerin oldukça canlı ve göz alıcı olduğu zamanlardır. Bu büyüleyici bitki, dayanıklı bir gövdeye ve ortası sarı, etrafı pembe çiçeklere sahiptir. Toprakta olduğu kadar, bitki konteynırlarında da bol çiçek açma özelliğine sahiptir. Boyları 45 ila 60 cm arasında değişen bu çiçeklerin yanına krizantem familyasından bitkiler ekmek son derece uygundur.

“Mavi Ötesi” Yumak Otu:

Yetiştirilebilecek en güzel mavi çimen türünden biri olan “Mavi ötesi yumak otu”, klasik yumak otundan çok daha derin ve zengin bir renge sahiptir. Bu bitki, klasik yumak otunun tersine, çok kurak dönemlerde bile sezon boyunca rengini ve canlılığını korumaya devam eder. Bu yeni tür yumak otunun bir diğer avantajı da; kuru ve sıcak ortamlarda, fakir topraklarda yetişebilmesidir. Mavi Ötesi Yumak Otları, yaz başlangıcında gelişen zarif saplarıyla kısa ve yoğun bir görüntü oluştururlar ve bu yapılarıyla bitki konteynırlarında yetişmek için idealdirler. Optimal büyümeleri güneşli ya da kısmi güneşli ortamlarda gerçekleşmekte ve boyları yaklaşık olarak 10 ila 20 cm arasında değişmektedir.

“Kırmızı Saten “ Kız Gözü:

Kız gözü çiçeği için büyük bir renk atılımı olan “kırmızı saten” , yaz ortasından sonbahara dek çiçek açmaya devam eder ve bu dönemde hiç çiçeksiz kalmaz. Zarif ve parlak yeşil gövdelerinin üzerinde duran kırmızı şarap rengindeki göz alıcı çiçekleriyle oldukça narin bir görünüm çizse de, dayanıklı bir yapıya sahiptir. Boyu yaklaşık 20 cm, eni de 23 cm’ye kadar çıkan kırmızı saten kız gözünün kompakt bir yapısı vardır ve bahçede yayılma yapmaz. Solan çiçeklerin kesilmesi yeni çiçeklerin daha çabuk bir şekilde açmasını sağlar.

“Mariachi Fuego” Güneş Gelini:

Güneş Gelini’nin bir başka türü olan Mariachi Fuego, adıyla paralel olarak bahçelerinize eğlenceli bir görünüm katar. Mariachi bir tür Meksika halk müziğidir ve “Fuego” da İspanyolca’da yangın anlamına gelir. Bu bakımı oldukça kolay ve kuraklığa, hastalıklara karşı dayanıklı bitkinin, altın rengi ve turuncu çiçekleri bulunur. Yaklaşık 45- 50 cm uzunluğunda ve genişliğinde olan Mariachi Fuego her geçen yıl daha verimli hale gelir ve çiçekleri çok daha büyük ve güzel görünmeye başlar.

Her yıl yeniden ekmeye gerek olmayan bu bitkinin hem bakımı kolaydır hem de her mevsim çiçekleriyle olmasa da yeşil ve zarif gövdesiyle bahçenize canlılık katar. Doğru yerleştirme ve toprağınızın yapısına uygun bitki seçimleriyle siz de harika bir bahçeye kavuşabilir, bu sene ekeceğiniz bitkilerin uzun yıllar tadını çıkarabilirsiniz.

Devamını okumak için: https://evhayat.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu