Bahçenizde çiçek yatakları oluşturun

Saksıların bahçenizde çok yer kapladığını düşünüyorsanız, bahçenizde yer tasarrufu sağlamak için çiçek yatakları oluşturun.

Bahçenizde kare, dikdörtgen, üçgen şeklinde çerçeveler oluşturarak, işe başlayabilirsiniz. Çiçek yataklarında yalıtım son derece önemlidir. Yatağı toprakla doldurmadan önce iç kısmını jeotekstil malzemeler kullanarak, kaplamanızı öneririz. Toprağın hava alması için yatağın tabanına yerleştirdiğiniz ahşap drenaja birkaç tane delik açın. Oluşturduğunuz çerçevelerin içini dikeceğiniz bitkiye uygun, verimli topraklarla doldurun. Toprağa organik maddece zengin karışımlar ekleyin. Bu karışım, bitkilerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Çiçek yataklarında yetiştireceğiniz bitkilerin sağlıklı gelişebilimesi için sulama işlemine önem vermelisiniz. Bitkilere ihtiyaç duydukları kadar su takviyesi yapın.

Çiçek yataklarına her mevsim yeşil görüntüsünü koruyabilen çiçekler ekebilirsiniz. Bu çiçekler sayesinde bahçeniz yaz, kış yeşil görünür. Ayrıca funda bahçenize hoş bir hava katabilir. Dipten dallı bir bitki olan funda, çiçek yatağına dolgun bir görünüm kazandırır. Bu bitki aynı zamanda kş mevsimine dayanıklıdır, kış aylarında bahçenizi hoş görüntüsüyle süslemeye devam eder.

Bahçenizi tasarımıyla ön plana çıkarmak istiyorsanız, ektiğiniz bitkileri dikkatli seçmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu