Bahçenizde farklılık yaratın

Bahçenizin diğer bahçeler gibi olmasını istemiyorsanız, yapacağınız bazı değişiklerle bahçenizde fark yaratabilirsiniz.

Yaptığınız değişiklikler bahçenizde fark yaratacağını gibi durağan görünümünden de sıyrılmasını sağlayacaktır.

Bahçenizdeki düzenlemelere yer döşemesinden başlayabilirsiniz. Bahçe yerinizi çim derzle kaplayabilirsiniz. Çimlerin aralarına minik çiçekli yer örtücüler kullanarak, bahçenize biraz hareket kazandırabilirsiniz. İstediğinize göre; bahçenizde çiçek öbekleri de oluşturabilirsiniz. Eğer çiçek öbekleri oluşturmaya karar verdiyseniz, aralarında belirli mesafe bırakmayı ihmal etmeyin.

Bahçenizi çim yerine toprak rengindeki örtücülerle de kaplayabilirsiniz. Tercihiniz toprak rengi döşemelerden yana olacaksa, bahçenizi lale, sümbül gibi soğanlı bitkilerle süslemeyi ihmal etmeyin. Bunun yanı sıra bahçenizde belli aralıklarla su kanalları oluşturabilirsiniz.

Kısa boylu bitkileri kullanarak bahçenizde farklı bir kompozisyon oluşturabilirsiniz. Tekdüzeliği ortadan kaldırmak için bitkilerin aralarına renkli çiçekler ilave edebilirsiniz. Kullandığınız çiçeklerin renklerinin birbirleriyle uyumlu olmasına özen gösterin. Bahçenizi çuha çiçeği dikiyorsanız, yanını yeşil biberiyelerle süsleyebilirsiniz.
Bahçenizde farklılık yaratmanın en önemli detaylarından biri de, mevsimleri takip etmektir. Her mevsim geçişinde, bahçenize o mevsimin çiçeğini dikin.

Bahçeniz büyük ise, kendinize mutfak otlarıyla ilgili küçük bir alan yaratabilirsiniz. Dikeceğiniz fesleğen, nane gibi bitkiler koku ve renkleriyle bahçenize hoş bir hava katacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu