Bahçenizde peyzaj öncesi planlama

Bahçenizde düzenleme yapmak istiyorsunuz. aklınızda netleşmeyen fikirler var. iyi bir sonuç elde etmek için uygulamaya geçmeden önce neyi, nasıl yapacağınıza karar vermeniz gerekir.

İşe başlamadan önce bahçenizde olması ve olmaması gerekenleri planlayın.

Bahçe düzenlemesini kendiniz yapabileceğiniz gibi, peyzaj mimarlarından da yardım alabilirsiniz. Bütçeniz bir mimarla çalışabilecek kadar değilse, sadece fikir alışverişinde de bulunabilirsiniz. Bu fikir alışverişi, kafanızda fikirlerin daha net şekillenmesine yardımcı olur.

İlk olarak, nasıl bir bahçe istediğinize karar verin. Minimalist bir bahçe mi, renkli bir bahçe mi yoksa bir Japon bahçesi mi? Buna karar vermek için dergilerden yardım alabilirsiniz. Dergilerde beğendiğiniz bahçe fotoğraflarını toplayın. Fotoğraflar karar aşamasında size fikir verecektir.

Bahçenizi nasıl değerlendireceğinize karar verin. Mesela, bahçe mobilyalarını güneşe mi, gölgeye mi yerleştireceksiniz? Hangi tip mobilya kullanmak istiyorsunuz? Çocuğunuz var mı? Oyun ya da bisiklet kullanmak için ayrı bir bölüm ayırmanız gerekir mi? Kullanmadığınız eşyaları saklamak için küçük bir depo oluşturmak istiyor musunuz? Bu gibi soruların cevapları istediğiniz bahçeyi kafanızda şekillendirecektir.

Düzenlediğiniz bahçeyi sık kullanmıyorsanız, sık bakım gerektiren mobilyalar seçmeyin.
Son olarak da, bütçenizi göz önünde bulundurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu