Bahçenizde soğan yetiştirin

Soğangiller ailesinden Allium cinsine dahil tüm bitkilerin genel adı ‘soğan’dır. Allium cepa türü ise, özellikle “bahçe soğanı” olarak adlandırılır.

Anavatanı Batı Asya olan soğanın yumrusu ve yeşil yaprakları, Türkiye’de yemekleri tatlandırmak için sıkça kullanılır.
Soğan, her ne kadar serin iklim bitkisi olsa da, değişik bölgelerde kolayca yetiştirilebilir. Kumlu, kirli ve geçirgen topraklarda sağlıklı gelişim gösterir.

Soğan tohumlarının ekimi, ilkbahar ve sonbaharda yapılır. Ekim, bir metrekarelik alana, 2 gram tohum gelecek şekilde gerçekleştirilir. Önce, toprakta 15 santimetre aralıklar ile çizik oluşturulur. Sonra, buralara iki santimetre aralıklar ile tohumlar yerleştirilir. Çimlenme ise, 8-15 gün içinde gerçekleşir. Ekimden 1 ay sonra da, 3 santimetrede bir seyreltme yapılır. Soğanları toplamaya 2 ayın sonunda başlanabilir.
Soğanların, sıcaklarda düzenli olarak sulanması gerekir. Ayrıca, her 2-3 ayda bir sulama sırasında, organik maddece zengin sıvı gübre verilmesi önerilir. Bu sayede, soğanların sağlıklı gelişimi sağlanır. Ayrıca, soğanların böceklerden korunması için, ilaçlama yapılması önerilir.

Siz de, bu bilgiler ışığında bahçenizde soğan yetiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu