Bahçenizdeki Yabani Otlardan Kurtulun

Bahçede ve saksılarda kendiliğinden yetişen yabani otlar, bitkilerin besin ve suyundan faydalanmakta ve onları büyümelerine engel olmaktadırlar.

Yabani Otlar

Bahçeyle uğraşan herkes, yabani otlarla mücadele edilmesi gerektiğini bilir. Bu hem bitkilerin daha sağlıklı büyümesi, hem de bahçenin düzeni için gereklidir.

Saksılardaki yabani otları elinizle çekerek topraktan çıkarabilirsiniz. Bütünüyle kökünden çıkarmalısınız. Kökünü sökmezseniz büyümeye devam edecektir.

Bahçedeki yabani otların ayıklanması:

Bitkilerin bulunduğu toprağı ıslatarak yumuşatın. Yumuşayan topraktan yabani otları sökerek çıkarın. Bu işlem sırasında bahçevan eldiveni kullanabilirsiniz.

Yabani Otlar

Yabani otlardan kurtulmak için malçlama yapabilirsiniz.

Malçlama: Bitkilerin dibindeki yabani otları keserek kısaltın. Üzerine delikler açtığınız karton parçalarını bitkinizin ot bürümüş kısmına kapatın. Kartonları ıslatın. Kartonun üstünü kompost (doğal gübre) ile iyice kapatın. Kompostun üzerini kuru otlarla kapatın.

Yabani otlardan kurtulmak için tırpanlama ve çapalama da yapabilirsiniz.

Tırpanlama ve Çapalama: Uzun otları tırpan yardımıyla kısaltın. Kesilen otları tırmık yardımıyla toplayın, sonra kullanabilirsiniz. Boyları kısalan bitkileri de çapalama yaparak yok edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Yakma ve ilaçlama, çevreye zarar verdiğinden bu yöntem önerilmemektedir. Ancak doğal yabani ot ilaçları kullanarak, bahçenizi koruyabilirsiniz.
  • Yabani otların bir kısmı yararlıdır. Yararlı olanları ayrıştırabilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanarak bahçenizdeki yabani otları ayıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu