Bahçede Kış Hazırlıkları

Havaların soğumaya başladığı sonbahar mevsiminde, bitkiler yaprak dökmeye başlar. Bitkilerin yaprak dökme zamanları geldiğinde, gelecek mevsimleri daha sağlıklı karşılayabilmeleri için bazı bakımlar yapmak gerekir.

Çiçek ve bitki yetiştirmek emek ve sabır işidir. Bakımlı ve canlı bir bahçeye sahip olmak için yetiştirdiğiniz bitkilerle ilgilenmeniz ve emek vermeniz gerekir.

Kış boyunca sağlıklı kalan çimler istiyorsanız, çimlerinizin arasındaki ufak boşlukları doldurmanız gerekir. Özellikle, bahçenizde uzun zamandır bulunan çimler bu bakıma ihtiyaç duyar. Toprakla bu boşlukları doldurun ve dağılmaması için iyice bastırın.

Bahçe mobilyalarınızı kış boyunca evde saklayacak yeriniz yoksa, onları korumanız gerekir. Plastik örtüler örtmek bir çözüm olabilir. Ancak bu çözüm estetikten uzaktır. Daha iyi bir çözüm için, bahçenizin en az yağmur alan köşesine mobilyalarınızı toplayın ve bu alana küçük bir barınak yapın.

Kış boyunca bahçenizde kırmızı kızılcık bitkisi yetiştirebilirsiniz. Bu bitki, özellikle kar yağdığında bembeyaz olan bahçenizde, kırmızı rengiyle çok güzel duracaktır.

Bahçelerinizi kışa hazırlamak için şunları yapabilirsiniz:

Çim Bakımı

Sonbahar mevsimi çimlerin kendilerini yenileyebilecekleri zamandır. Bu dönemde çimlerinize çim gübresi verin. Çim gübresi, yağan yağmurlarla karışarak çimlerinizin yeşermesini ve canlı olmasını sağlar.

Budama

Sonbahar mevsimi ağaçlara budama yapmak için en uygun zamandır. Bahçenizde bulunan ağaçların, bitkilerin fazla dallarını, hastalıklı kısımlarını budayın. Ayrıca budama işlemlerinizi kış mevsimine bırakmayın. Bitkilerin kesilen kısımları kış mevsiminde soğuğa maruz kalırsa zarar görür.

Yeni Bitki Ekimi

Sonbahar mevsimi yeni bitkiler ekmek için oldukça uygun bir zamandır. Bazı bitkilerin mevsimlik ömürleri vardır. Soğuk havalarda ölen, kuruyan çiçeklerinizin, yerine yenilerini ekerek bahçenizi canlandırın.

Solgun ve ölü bir bahçeye sahip olmak istemiyorsanız, bu işlemleri uygulayarak bahçenize canlılık katabilirsiniz.

Kasım ayı, bahçelerinizi kışın sert soğuğuna karşı koruyacak bir örtü ile örtmeniz için en uygun zamanlardan biridir. Kasım ayı, tüm yaprakları canlandırma, soğanlı bitki ve uzun ömürlü çiçek ekme zamanı olduğu için, geç kalmadan toprağa koruyucu madde ile müdahale edin.

Soğuk kış günlerinde toprağı faydalı mikroorganizmalarca zenginleştiren gübre ile bitki ve çiçeklerin verimli ve sağlıklı olmasına, dayanıklı ve sık dokulu çimlerin oluşmasına yardımcı olun. İlave edeceğiniz gübre ile bahçenizde daha sık çim oluşumu başlarken, soğuk havanın olumsuz etkilerine karşı bahçenizi güçlendirmiş olacaksınız.

Bahçenize gübre takviyesi yapın ve kışa hazırlıksız yakalanmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu