Bahçeseverler için işleri kolaylaştıracak el aletleri

Bahçeyle uğraşmak, toprak ve bitkiyle iç içe olmak insanı en çok dinlendiren hobilerden biridir. Bu hobiyi, daha da keyifli kılacak ve işleri kolaylaştıracak ev aletleri ise, bir bahçesever için olmazsa olmazlardandır.

Bahçenizle uğraşmaya başlamadan önce birtakım el aletlerini temin etmeniz gerekir.

  • Yelpaze tırmık: Diş mesafeleri ayarlanabilir olan yelpaze tırmıklar, hem ince çim atıklarını, hem de kuruyan ve dökülen büyük yaprakları temizlemek için uygundur. Galvanize preslenmiş, çelik yapılı ve saplı olanlar oldukça dayanıklıdır.
  • El küreği: Saksı değiştirme işlerindeki en önemli yardımcıdır. Dayanıklı malzemeden üretilmiş, geniş hazneli olanlar toprağın bir yerden diğer yere aktarımını kolaylaştırır.
  • Çim makası: Sağlam, hafif ve paslanmaz sapa sahip olan çim makasları, daha az kuvvet harcayarak rahat ve hızlı çalışma imkânı sağlar.
  • Ekici: Dikim öncesinde, toprağa gübre karıştırmak için kullanılır. El ile gübrelemek sağlıksız olduğu için bu alet çok önemlidir. Yabani otları sökmek için de kullanılır.
  • Budama makası: Pasa dayanıklı, hafif bilenmiş budama makasları, hızlı ve verimli bir kesim sağlar. Tek parmakla kilitlenebilir budama makasları da ergonomikliği sayesinde size uzun süre yorulmadan çalışma fırsatı sunar.
  • Mala: Bitkilerin dikileceği boşlukları açmaya yarar. Topraktaki sert yumruları parçalar ve toprağı gevşetir. Malaların pek çok çeşidi vardır. Bahçede en çok kullanılan, bükülmüş kol şeklinde olan maladır.
  • Kök çapası: Preslenmiş çelik gövdeye ve sağlam plastikten yapılmış ergonomik sapa sahip olan kök çapaları, toprağın havalandırılmasında ve gevşetilmesinde büyük kolaylık sağlar.

Tüm bu el aletleri, bahçenizle uğraşmaktan daha büyük zevk almanızı ve işinizin kolaylaşması sonucu bahçede çok daha fazla vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu