Bahçeye Bitki Transferi için İpuçları

Bitkileri bir lokasyondan başka bir lokasyona taşımaya ‘transbitkilendirme’ denir. Bitkileri bahçeye transfer ederken, toprakta kısa zamanda tutunup, serpilebilmeleri için dikim esnasında bazı konulara dikkat etmeniz gerekir.

 Bitkileri evden bahçeye taşırken, bazı ön hazırlıklar yapmak ve daha sonra da doğru koşulları oluşturmak gerekir. Bitki transferi sonunda, tüm bitkilerin yeni yerlerini sevmesi, çabucak toparlanmıp, serpilmeleri için gereklidir.

  •  Bitkileri bahçeye taşımaya başlamadan önce dikim tarihlerini kontrol edin. Çoğu yıllık bitki ve sebzeler için don tehlikesi geçene kadar beklemek gerekir; bazıları daha erken de bahçeye çıkabilir. Domates, patlıcan ve biber için toprağın tamamen ısınmasını beklemek gerekir.
  • Bahçe toprağını organik malzmeler ile hazırlayın ki bitkileriniz en iyi performanslarını göstersin.
  • Toprağı ve bitkileri çok iyi sulayın ki transbitkilendirme şoku yaşanmasın. Transbitkilendirmeyi bulutlu bir günde ya da akşamüstü gerçekleştirin. Aksi takdirde, aşırı sıcak bitkilerin büzülmesine sebep olur.
  • Bitki kökünün hayali bir top ile kaplı olduğunu düşünün. Bunun topun iki katı kadar bir çukur kazın. Bitkinin kökünü çukura iyice yerleştirin ki yaklaşık 1/4’ü toprak ile kaplı olsun. Toprağı kökün etrafında iyice bastırın.
  • Eğer bitkiler torf saksılarının içinde büyüyorsa, oldukları gibi dikin. Torf saksılarını, saksı duvarlarının kökleri sınırlamayacağı şekilde hafifçe soyun ve tamamen toprak ile kapatın.
  • Tekli saksılardaki bitkileri ters çevirerek, hafifçe vurmak suretiyle çıkarabilirisniz.
  • Bitkileri diktikten hemen sonra sulayın. Hafta boyunca da her gün su verin ki bitkiler iyice yerleşsin.
  • Eğer buruşan bitki olursa, hafifçe su püskürtmek ve gölgeye almak hızlıca kendine gelmesine sebep olur.

Bitkileri evden bahçeye taşırken, önce toprağı hazırlamak, sonra da doğru koşulların oluşmasını beklemek gerekir. Doğru adımları izleyerek, bitkilerin yeni yerlerini benimsemelerini ve köklenmelerini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu