Bakımı Kolay Bahçe Çiçekleri

Bir adımda doğaya ulaşmayı kim istemez. En yakınınızdaki doğa da bahçenizdir. Evinizden uzaklaşmadan da doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Rengarenk çiçekler yetiştirerek bahçenizi güzelleştirebilirsiniz. Bakımı kolay, az güneş ve az su isteyen çiçekler, basit topraklarda yetişirler. Sizin bahçenizin ihtiyacı da bu çiçekler olabilir. Çiçek bahçesi kurmak istiyorsanız bakımı kolay bitkileri kullanabilirsiniz.

Sarmaşıklar sarılarak ve sarkarak büyür ve bakımı kolaydır. Bahçenizin bir duvarını sararak muhtemeş bir görüntüye ulaşabilir. Biberiye de hoş kokulu ve bakımı kolay bir bitkidir. Kışın yapraklarını da dökmediği için, yıl boyu yeşil bir bahçeniz olur.

Balkon saksılarında sık rastlanan sardunya bahçeler için de iyi bir alternatif olabilir. Çok soğuğa maruz kalmadığı sürece yazın kendiliğinden tekrar açar ve bahçenizi renklendirir. Tek renk ya da birden çok renkte ekeceğiniz sardunyalarla nefis bahçeler oluşturabilirsiniz.

Enfes lavanta kokusunu bilirsiniz. Yalnızca bahçenizi değil, tüm sokağı mis gibi lavanta kokuları sarabilir. Soğuğa dayanıklı ve sağlam bir bitki olan lavanta, rengiyle de bahçede kendisini gösterecektir.

Güzel renkleriyle karanfiller de bakımı kolay çiçeklerdendir. Çok su istemezler, fakat birkaç saat güneş görseler iyi olur. İlkbahar ve sonbaharda çiçek açan karanfil özel bir toprak türüne ihtiyaç duymaz. Saksıda da yetişebilir.

Mis gibi kokusuyla hanımeli, sarmaşık şeklinde metrelerce uzayabilir. Kışın yaprakları dökülür, fakat güzel görüntüsü kaybolmaz. Ekildikten sonra çiçek açması için biraz beklemek gerekir.

Çalı benzeri bir bitki olan ortancalar son derece dekoratif bir bitkidir. Güzel görüntüsü sebebiyle bahçe dekorasyonunda sıklıkla kullanılır. Toprak cinsi ayırmaması sebebiyle hemen her yerde yetişebilmektedir. Budanmadığında epey uzayabilmektedir.

Kış aylarında yaprak döken Amerikan sarmaşığı uzun ömürlü bir bitkidir. Gölgelik olarak kullanılabilmektedir. Çok çabuk büyür ve her yeri sarar. Çok bakım gerektirmez, fakat yayılmasını düzene sokmak gerekir.

Az güneş isteyen açelyalar, kışın çiçeklerini döker, fakat soğuğa dayanıklıdır. Çok sulama gerektirmez.  Orman gülü açelyanın en büyüğüdür.

Bahçe düzenlemenizde bu çiçekleri kullanarak rengarenk ve güzel bahçeler oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu