Balık Pişirme Yöntemleri

Besin değeri oldukça yüksek olan balık sadece kızartılarak değil, haşlanarak ya da fırınlanarak da yenilebilir. Balık pişirme yöntemleri nelerdir? Hangi balık nasıl pişirilmeli?

Balık yapımına başlamadan önce, balıklar yıkanır ve iyice kurulanır. Sonra üzerlerine bir fırça ile sıvı yağ sürülerek una bulanır. Bu şekilde, kızartılan balıklar daha az yağ çeker.

Küçük balıkların iyi kızarması ve çıtır çıtır olması sağlanabilir. Bunun için balıkların, yıkanıp kurulandıktan sonra, önce süte, sonra una bulanması tavsiye edilir.

Balık filetolar pişirilmeden önce üzerlerine limon serpilmesi önerilir. Bu sayede, balıkların bembeyaz pişmeleri sağlanır.

Lezzetli ve yumuşak kalamar kızartması yapmak için kalamarların kızartma öncesi süte bulanması tavsiye edilir.

Taze balık için en ideal pişirme yöntemi, ızgara ve haşlamadır. Izgara yapılacak balığın, iri ve yağlı olması tavsiye edilir.

Kızartma yaparken, büyük balıkların dilimlenerek, küçük balıkların ise bütün olarak pişirilmesi önerilir.

Balığın hem çabuk pişmesi hem de çatlamasını önlemek için, balığın her iki tarafına da çizik atılır. Ayrıca balık, önce parçalara bölünüp, sonra şişe geçirilerek pişirilebilir. Böylece daha çabuk pişecektir.

Balığın lezzetini arttırmak için, balığa soğan suyu ve zeytinyağı sürülür. Sonra 2-3 saat bekletilerek, ızgara yapılır.

Ayrıca balıklar 1 baş soğan, 1 demet maydanoz, 2 defne yaprağı, ince doğranmış yarım limon karışımı ile ovulur veya bu karışım üzerine serpildikten on beş dakika sonra pişirilir ise, çok lezzetli olur.

fırında balık pişirme
Fırında balık pişirme

Balık Pişirme Yöntemleri

Suda haşlama: Özellikle beyaz etli büyük balıkları pişirmek için kullanılan yöntemdir.

Buğu ile pişirme (buğulama): Tüm balıklar için uygun, sağlıklı pişirme yöntemidir.

Fırında balık pişirme: Tüm balıklar için kullanılan sağlıklı bir yöntemdir. Fırında pişirme fırın torbası veya alüminyum folyo içinde olabileceği gibi, tepside de olabilir. Balıkları fırında pişirirken tepsiyi yağlamak ya da fırın torbasına yerleştirerek pişirmek uygun olur. 

Izgarada balık pişirme: Özellikle yağlı , orta ve büyük balıklar için uygun pişirme yöntemidir. Izgara yaparken balıkları hafifçe yağlayarak, biçimlerinin bozulmasını ve ızgaraya yapışmalarını önlemiş oluruz. 

Karışım içinde kızartma: Pişirilen balığın cinsine uygun sebze ve yağ karışımı içinde kızartma yöntemidir. Tüm balıklar ve pilakiler için uygundur.

Yağda balık kızartma: Tüm balıklar için uygun, ancak kalorisi fazla, tavada pişirme yöntemidir.

Afiyet olsun.

Balık pişirirken dikkat edilecek hususlar

Balık eti çok çabuk piştiği için, yüksek ısıdan kaçınılması gerekir. Orta ısıda pişirmek doğrudur. Balıkları ızgara veya fırında balık pişirme sağlık bakımından en doğrusudur. Mümkün olduğunca tavada kızartmaktan kaçınılması gerekir. Balıkların daha güzel kızarması için una veya mısır ununa batırmak gerekir. 

Balık pişirirken bu ufak ayrıntılara dikkat ederek, daha sağlıklı ve lezzetli bir öğün yiyebiliriz. 

Balık pişirme yöntemleri

Lezzetli balık pişirme tavsiyeleri

Besin değeri yüksek olan balık yemekleri için, pratik ve doğru uygulamalar bulunmaktadır.

Balık yapımına başlamadan önce, balıklar yıkanır ve iyice kurulanır. Sonra üzerlerine bir fırça ile sıvı yağ sürülerek una bulanır. Bu şekilde, kızartılan balıklar daha az yağ çeker. Küçük balıkların iyi kızarması ve çıtır çıtır olması sağlanabilir. Bunun için balıkların, yıkanıp kurulandıktan sonra, önce süte, sonra una bulanması tavsiye edilir.

Balık filetolar pişirilmeden önce, üzerlerine limon serpilmesi önerilir. Bu sayede, balıkların bembeyaz pişmeleri sağlanır.

Lezzetli ve yumuşak kalamar kızartması yapmak için, kalamarların kızartma öncesi süte bulanması tavsiye edilir.

Siz de, bu öneriler ile doğal ilaç olarak adlandırılan balığa sofralarınızda daha fazla yer verebilirsiniz.

Balık pişirme yöntemleri
Taze balık nasıl pişirilir?

Balık pişirme önerileri

Doğru tercihler ile evde kolay bir şekilde balık pişirilebilir.

Taze balık için en ideal pişirme yöntemi, ızgara ve haşlamadır. Izgara yapılacak balığın, iri ve yağlı olması tavsiye edilir. Kızartma yaparken, büyük balıkların dilimlenerek, küçük balıkların ise bütün olarak pişirilmesi önerilir.

Balığın hem çabuk pişmesi hem de çatlamasını önlemek için, balığın her iki tarafına da çizik atılır. Ayrıca balık, önce parçalara bölünüp, sonra şişe geçirilerek pişirilebilir. Böylece daha çabuk pişecektir.

Balığın lezzetini arttırmak için, balığa soğan suyu ve zeytinyağı sürülür. Sonra 2-3 saat bekletilerek, ızgara yapılır.

Ayrıca balıklar, 1 baş soğan, 1 demet maydanoz, 2 defne yaprağı, ince doğranmış yarım limon karışımı ile ovulur veya bu karışım üzerine serpildikten on beş dakika sonra pişirilir ise, çok lezzetli olur.

Siz de, bu öneriler eşliğinde, kendi balığınızı evinizde, lezzetinden ödün vermeden pişirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu