Balık Takvimi – Hangi Balık Hangi Ayda Yenir?

Hangi balığın hangi ayda yenileceğini gösteren balık takvimi.

Hangi mevsimde hangi balıkların çok olduğunu bilerek lezzetli balık yiyebilirsiniz. İşte aylara göre balık takvimi:

Ocak

Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Lüfer, uskumru, palamut ve istavrit lezzetini korur. Tekir, kırlangıç, mezgit, kofana ve çinekop bolca bulunur. Barbunya, kılıç ve mercan az tutulur.

Şubat

Kalkan mevsimi Şubat ayından başlar ve Mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Tekir bolca çıkar. Gümüşbalığı ve kefal lezzetle yenir. Lüfer, palamut ve uskumru ise yağını kaybetmeye başlar.

Mart

Kalkan, kefal ve levrek için en lezzetli zamandır. Gümüşbalığı bollaşmaya başlar. Uskumru çiroz olmaya yüz tuttuğundan, lüfer ve palamut da yağını kaybettiğinden, sadece tava ve pilaki yapılmaya elverişlidir. Kofananın ızgarası olur. Tekir lezzetlidir.

Nisan

Kalkanın en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya baslar. Gümüşbalığı, kefal, mezgit, tekir ve barbunya çok tutulur. Eşkina bu ayda görülür. Ancak kılıç çok lezzetli değildir.

Mayıs

Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç, iskorpit ve kefal lezzetle yenir. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağlarını kaybetmişlerdir.

Haziran

Haziran ayı balıkçılık açısından verimsiz bir aydır. Dip balıkları, yumurtalarını dökmüş oldukları için dağınık gezerler. Barbunya, mercan, levrek ve eşkina bulunur.

Temmuz

Sardalya mevsimi Temmuz ayında başlar ve Ekim ortasına kadar sürer. Tekir ve barbunya lezzetli, kefal ise lezzetsizdir. İstavrit ile uskumru kızartmaya ve haşlamaya elverişlidir.

Ağustos

Ağustos ayında çingene palamudu mevsimi açılır. Sardalyanın en lezzetli zamanıdır. Ağustos ayında kılıcın tadına doyum olmaz, izmarit lezzetini bulmuştur. Kefal tavsiye edilmez.

Eylül

Sardalya ve kılıç lezzetlidir. İstavrit ve kırlangıç bolca çıkar. Palamut irileşir, her türlü pişirmeye elverişlidir.

Ekim

Ekim ayı geçici balıkların, yazın Karadeniz’de beslenip, Marmara’ya göçe başladıkları dönemdir. Bu nedenle bol miktarda balık çıkar. Uskumru turfanda olarak kendini gösterir. İstavrit yağlanmıştır. Palamut bolca çıkar. Barbunya, kılıç, levrek, mercan, sardunya, eşkina, torik, izmarit gibi balıkları ucuza almak mümkündür. T ekir, karagöz ve lüfer ise Ekim ayının en çok tercih edilen balıklarıdır.

Kasım

Kasım ayının en lezzetli tuzlu su balıkları palamut, kofana, kalkan yavrusu, hamsi, iskorpit ve karagöz, tatlı suların en lezzetli balıkları ise sazan, turna, alabalık, kefal ve yayındır. Uskumrunun en iyi zamanıdır. Torik akışı başlamıştır. Pisinin en lezzetli olduğu aydır. Ekim ayında bol bulunan ve lezzetii olan balıklar Kasım ayında da bulunabilir.

Aralık

Hamsi lezzetlidir. Tekir bol bulunur.Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlı olduklarından her türlü pişirilebilirler.

Çinekop ve sarıkanat Temmuz ve Ağustos aylarında, çingene palamudu Ağustos ve Eylül aylarında,
gelincik Temmuz-Eylül ayları arasında, hamsi Kasım – Şubat ayları arasında, gümüş, izmarit, strangolos, mezgit Şubat-Mayıs ayları arasında, sardalya Temmuz- Ekim aylarında arasında yenilebilir.

Kolyoz, deniz alası, kırlangıç, güneş, lipsoz, pisi, denizyılanı, dil balığı, hani, mırlam, sübya, kalamar, ahtapot gibi balık ve deniz ürünleriyle tatlı suda yetiştirilen çiftlik alabalığı, yılın 12 ayında da tüketilebilir. Mercan yavrusu, yılın 12 ayında da yenilebilen en lezzetli balıktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu