Balkon Temizliğini İhmal Etmeyin

Sokakla doğrudan teması olan balkonlar dış etkenler dolayısıyla çok çabuk kirlenir. Sürekli balkona giriş çıkış yapıldığından balkondaki kir evlere de taşınır.

Çamaşırları asmak için de kullanılan balkonlar, sık temizlik gerektiren mekanlardır. Özellikle Fransız tipi balkonların sokakla doğrudan bağlantıları olması dolayısıyla temizliğine özen gösterilmesi gerekir.

Balkon

Temizliğe başlamadan önce balkon giderinin açık olduğundan emin olmalısınız. Giderde tıkanma varsa, çeşitli açıcılar kullanarak gideri açmanız gerekir. Giderdeki tıkanıklığa da balkonlarda biriken pislikler sebep olmaktadır. Eğer açıcılar işe yaramazsa, ince bir çubukla gideri açmayı deneyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken gidere zarar vermemeye dikkat edin.

Giderin çalıştığından emin olduktan sonra balkondaki eşyaları temizliğe engel olmayacak bir yere kaldırın.

Ardından, su ile balkonun zeminini temizleyin. Bu işlemden önce süpürge ve faraş kullanarak zemini süpürün. Böylece giderin tıkanmasını engellemiş olursunuz. Kirlerden kurtulduktan sonra su ile zemini yıkayın. Eğer balkonda musluk yoksa, bir kova kullanabilirsiniz. Suyla temizlik sırasında bir fırça yardımıyla zemini ovabilirsiniz. İşiniz bitince fazla suyu gidere yönlendirin.

Balkon Temizliği

Eğer balkonunuz demirliyse, zemin temizliğinden sonra demirleri ve varsa çamaşır tellerini silin. Çamaşırları balkonda kurutuyorsanız tellerin temizliğine özen göstermelisiniz.

Balkon korkuluklarını da kur bezle silebilirsiniz. Fakat ahşap malzemeden yapılmış korkuluklarınız varsa, koruma cilası yaptırmayı da düşünebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Eğer su gideri yoksa, daha az su kullanmalısınız. Bir bez yardımıyla yüzey temizleyici kullanabilirsiniz.
  • Su tasarrufu yapmak için evinizde kullandığınız durulama suyunu balkona dökebilirsiniz. Ardından duru suyla üstünden geçmeyi ihmal etmeyin.
  • Eğer alt komşunuz varsa, balkon temizliği sırasında onlara zarar vermemeye dikkat edin.

Bu bilgiler ışığında balkon temizliğinizi kolayca yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu