Balkon ve Terasta Alınması Gerken Güvenlik Önemleri

Havaların ısınmasıyla birlikte balkon kapıları ve pencereler açıldı. Peki balkonunuz yeterince güvenli mi?

Yapıların çoğunda güvenlik sorunları bulunduğunu vurgulayan Mimar Funda Varlık ile İç Mimar Oya Çavdar, günümüzde estetik kaygısının birçok alanda güvenliğin önüne geçtiğini ancak estetik olanın güvenli olmayacağı anlamına gelmeyeceğini ifade ediyor.

Teras

Apartmanlarda balkonlar çocukların boya, oyun hamuru gibi kirleten, dağınıklık yapan şeylerle oynayabileceği bir arka bahçe gibidir. Fakat bir kaç saniyeliğine de olsa balkonda gözetimsiz kalmaları çocuklar için çok büyük tehlike doğurabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar çok meraklı aynı zamanda da çok hızlıdırlar.

Balkonlar bir çok tehlike barındırır. En ciddileri çocuğunuzun kayıp korkulukların üstünden düşmesi ya da parmaklıklar arasında sıkışıp boğulmasıdır. Aslında biraz gözetim ve birkaç ufak önlemle bu kazalar engellenebilir.

Balkon Korkuluğunu Kontrol Edin

Her balkon korkuluğu çocukların güvenliği için uygun olmayabilir. Çocukların balkondan düşmesi çok kolaydır. Çocuğunuzun balkonda oynamasına izin verecekseniz balkonun ve balkon korkuluklarınızın güvenli olduğundan emin olun.

Balkon

Yeni bir eve taşındığınızda ilk yapmanız gereken işlerden biri balkon korkuluğunuzun sağlam olup olmadığını kontrol etmek olmalı. Balkon korkuluğu manto malzemesinin üzerine sabitlenmişse güvenli değildir. Balkonunuzun çocuklar için güvenli olmasını istiyorsanız ikinci yapmanız gereken parmaklıkların sağlam olup olmadığını kontrol etmektir. Sallamaya kalktığınızda ya da yaslandığınızda yerinden oynamamalıdır.

Cam Balkonda Güvenlik Önlemi Alın

Balkon

Eğer balkon korkuluğu büyük oranda camdan oluşuyorsa cam kırıldığında dağılıp aşağıya düşmemeli. Temperli cam kullanılmasına dikkat edilmelidir. Filmli çift camlar da düşünülebilir ama daha çok dekoratif amaçlıdır. Balkon camı darbelere dayanıklı değilse mutlaka ahşap ya da metalden kısa aralıklarla dikey parmaklıklar yaptırmalısınız.

Parmaklıların Arası 15 Santimde Fazla Olmasın

Çocuğun parmaklıklar arasından geçmemesi için dikmelerin arasının 15 santimden fazla olmaması gerekmektedir. Geniş ise çocuğunuzun sıkışmasını önlemek için parmaklıkları hasır, bahçe çiti, gölgelik kumaş, şeffaf plastik levha veya pleksiglass malzeme ile kapatabilirsiniz. Bu malzemelerden her hangi birini vidalayarak veya metal tel ile parmaklıklarınıza uygulayabilirsiniz. Zımba kullanmaktan uzak durunuz.

balkon-dekorasyonu

Balkon parmaklıklarınızın aralıklarını daraltmak için ek dikmeler de koyabilirsiniz. Bu uygulamayı yaparken kullanılabilecek malzemeler balkonunuza farklı bir görsellik de kazandırabilir.

Parmaklıkların Yüksekliği 92 Santimden Az Olmasın

Batı ülkelerinde parmaklıkların yasal olarak yüksekliği 92 cm. Ne yazık ki ülkemizde böyle bir standarda dikkat edilmemektedir. Eğer bu boyda değiller ise bunları çocuklarınızın güvenliği için yenilemeniz gerekmektedir.

Balkondaki Eşyaları Kontrol Edin

Balkon ve teras mobilyalarınızı, saksılarınızı parmaklıklardan uzak tutmayı alışkanlık edinin. Çocuğunuza bunlara tırmanma ve üzerinden atlama imkanı sağlamayın.

Eğer korkuluğunuzun merdiven gibi yatay sıraları, çubukları varsa bunların tırmanma aracı olarak kullanılma olasılığını göz ardı etmeyin.

Balkon Masası

Parmaklıklarınızı çocuk güvenliği için düzenlerken dış merdivenlerinizin de güvenli olmasını sağlayın. Eğer balkonunuzdan aşağıya doğru inen bir merdiven varsa, parmaklıklarınıza uygun bir kapı ile güvenliği sağlayabilirsiniz. Kapının mandalının çocuğunuzun ulaşamayacağı bir mesafede olmasına dikkat edin.

Emniyet Ağı Kullanın

Emniyet ağları evlerde çocukların, ev hayvanlarının ve bazı eşyaların balkondan düşmesini engellemek için balkon parmaklıklarında, pencerelerde, kapılarda, merdivenlerde ve havuzlarda kullanılabilir.

Batı ülkelerinde çok kullanılan emniyet ağları düğümlerden oluştuğundan biri kopsa bile güvenli olmaya devam eder.

Emniyet ağları güçlü, şeffaf veya renkli naylon ipten üretildikleri için dış görünüşü bozmadan apartmanlarda güvenliği sağlayabilir. Pencerelerde, bölmelerde ışıktan ve hava sirkülasyonundan feragat etmeden modern metal balkon parmaklıklarında da kullanılabilir. Bu ağlar çimento, seramik, metal ya da ahşap her türlü yüzeye monte edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu