Balkon ve Terasınızı Yaza Hazırlayın

Havaların ısınmasıyla birlikte evlerin balkon, teras gibi açık alanlarında geçirilen süre de artıyor.

Terasınızdaki oturma grubunuzun üstünü ahşap ile kapatarak çardak hazırlayabilirsiniz. Çardağın üstüne yetiştirdiğiniz bitkileri yerleştirin ve çardağı kaplayacak şekilde sarın. Bu tarz çardaklar fazla yer kaplamamakla beraber, kuytu yerleri değerlendirmenize de yardımcı olur.

Terasınızda çardak yapabileceğiniz gibi, oturma grubunuzun etrafına ve terasınıza dağınık olarak yerleştireceğiniz bitkiler ile dekoratif bir görünüm sağlayabilirsiniz. Oturma grubunuzun etrafına, uzun bitkiler yerleştirin. Bitkilerin sık yapraklı olmamasına dikkat edin.

teraslarinizi-guzellestirin

Dekorasyon

Terasınızda veya balkonunuzda, oturma grubunuzun üstünü, ahşap ile kapatarak, çardak hazırlayın. Çardağın üstüne, yetiştirdiğiniz bitkileri yerleştirin ve çardağı kaplayacak şekilde sarın. Bu tarz çardaklar fazla yer kaplamamakla beraber, kuytu yerleri değerlendirmenize de yardımcı olur.

Terasınızda çardak yapabileceğiniz gibi, oturma grubunuzun etrafına ve terasınıza dağınık olarak yerleştireceğiniz bitkiler ile dekoratif bir görünüm sağlayabilirsiniz. Oturma grubunuzun etrafına, uzun bitkiler yerleştirin. Bitkilerin sık yapraklı olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde, oturma grubunuzun kapanmasına ve kalabalık bir görüntüye neden olabilir.

Terasınızın veya balkonunuzun büyüklüğüne, şekline ve dekorasyonuna uygun olarak seçim yapın. Teras veya balkonunuzda yeşile yer açarak, dış yaşam alanınızın çok daha keyifli hale geldiğini göreceksiniz.

Teras

Su yalıtımı nasıl yapılır?

Teraslar üstü ya da yanları açık alanlar olduklarından yağmurlu havalarda suya maruz kalırlar. Zemin kaplaması, kullanılan malzemeler ya da gider boruları iyi değilse, teraslar zamanla kullanılamaz hale gelebilir. Üstelik teras zemini bir tavan işlevi de gördüğünden su yalıtımı yapılmamış zeminler, zamanla alttaki daire için de sorun teşkil eder.

Teraslarda su yalıtımı, birkaç yöntem ile yapılmaktadır. Yalıtım için zemin kaplaması döşenmeden evvel zemin su geçirmeyen bir örtü ile kaplanabilir. Membran uygulamaları da iş için uygundur. Klasik membran, PVC membran veya epidiyel membranlar kullanılarak terasların kaplanması ve örtülmesi sayesinde su yalıtımı sağlanabilir.

Bunun dışından beton zeminin çatlaklarına ulaşacak kristal üretilerek, zeminin kendisinin suya karşı kilitlenmesi sağlanabilir.

Süzgeçlerin tıkanması veya aşırı miktarda yağış sebebiyle birikme ihtimali olan suyun, su yalıtmını aşamaması için havuzlama sistemi oluşturulmalıdır. Böylece zeminde su birikmesi durumundan suyun aşağıya iletilmemesi sağlanmış olur.

Dış cephe mantolama su yalıtımı da sağlamaktadır. Ancak bu işlemin teraslarda da uygulanmış olması gerekir. Su yalıtımı yapılmamış teraslardan su kolaylıkla duvarlar tarafından emileceğinden, ısı yalıtımı da tüm işlevselliğini yitirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu