Balkonlarınızı çiçeklerle süsleyin

Fidanlıklarda görüp, etkilendiğiniz bitkileri, bir saksı ya da sepet yardımı ile balkonlarınızda misafir edebilirsiniz.

Renkli galvaniz* saksılar ile çiçeklerinize farklı bir hava katabilir ya da sadelikten yana bir seçim yapmak istiyorsanız, ahşap saksı tercih edebilirsiniz. Modayı takip etmek istiyorum derseniz, sırlı toprak saksılar sizin için hoş bir alternatif olabilir. Aşağıya doğru süzülen küpe çiçeği ve sardunya için sepet tercih etmekte yarar göreceksiniz. Saksı ya da sepet seçiminizden sonra, kullanacağınız materyalin alt kısmına hava delikleri açmayı unutmamalısınız. Yapacağınız sulamadaki fazla su, bu delikler sayesinde akıp gidecektir.

Sonbaharda ektiğiniz soğanlar, ilkbaharda çiçeklerini göstermeye başlar. Bu mevsimde hangi çiçeklerin ekiminin yapılabileceğini bilmek fayda sağlayacaktır:

Lale: Lale soğanı, yaklaşık olarak bir karış derinliğe gömülmelidir. Lale, kış aylarında güç toplayabilmesi için erken dikilmeli ve sonrasında rüzgardan korunmalıdır.

Begonya: Begonya, geçirgen toprak sever ve soğuk havadan pek hoşlanmaz. Yaprakları suya dayanıksızdır, sulama yaparken bu göz önünde bulundurulmalı ve toprağı nemli kalacak şekilde sulamaya dikkat edilmelidir.

Papatya: Papatya, zengin ve hafif kumlu bir toprak ister. Sıcak iklimlerde güneş alan yerleri sever. Suya çok fazla ihtiyaç duyar. 15 günde bir verilecek bitki besini, papatyanın yaz boyunca çiçekli kalmasını sağlar.

Cam güzeli: Nemli toprak seven Cam Güzeli, gölge ya da sabah güneşinde yetişebilir. Çok fazla sıcaktan hoşlanmaz. Nisan ayında tohumu ekilip, yaza hazırlanabilir.

Küpe Çiçeği: Küpe Çiçeği ışık alan yerde, funda toprağı veya geçirgen bir toprakta sağlıklı bir gelişim gösterir. Mayıs ayından itibaren gübrelenmelidir. Yarı gölge ya da gölgeli alanlarda keyiflenir.

Yukarıda yer alan bilgiler ile balkonlarınıza bir şölen havası kazandırabilirsiniz.

Galvaniz*: Demirin, çinko ile kaplanması sonucu elde edilen, paslanmaya dayanıklı madde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu