Balkon Nasıl Dekore Edilir?

Sıcak yaz günlerinde, ev içerisinde klimalı bir ortamda oturmaktansa, balkonda manzara eşliğinde vakit geçirmek her zaman daha keyiflidir. Balkonunuzu, zevkinize göre dekore ederek, burayı eğlenceli ve bir o kadar da kullanışlı hale getirebilirsiniz. 

Balkonunuzu dekore etmeye başlarken yapılacak ilk iş, kullanmadığınız eşyalardan kurtulmak. Kışın da kullanmadığınızı farkettiğiniz eşyaları ayıklayın ve böylelikle balkon alanınızı genişletin.

Fazla eşyalardan kurtulduktan sonra, balkonda yer vermek istediğiniz eşyalar için bir yerleşim planı yapın. Kullanacağınız ürünlerde yüksek ve hantal eşyalar yerine, her zaman hafif yapılı ve ahşap iskeletli olanları tercih edin. Manzaranızın kapanmaması için, yüksek masalar yerine, koltuktan uzandığınızda ulaşabileceğiniz seviyede olan alçak boylu masaları kullanın. Aydınlatmada ise, tavana monte edilebilen sarkıtlara yer verin. Tavandan sarkan şamdanlar ve renkli küçük ışıklar, balkonunuzun samimiyetine samimiyet katacaktır.

Balkonunuzu dekore ederken, açık renk eşya kullanmaya özen gösterin. Bu durum hem balkonunuzu daha ferah gösterecek, hem de eşyalar, güneş ışıklarını yansıtarak alanı daha serin tutacaktır.

balkon-cicekDekorasyon sırasında, balkonunuzu hangi amaçla kullanacağınıza karar verin ve eşyalarınızı bu amaca yönelik seçin. Örneğin; balkonu daha ziyade yemek yemek için değerlendirecekseniz, duvara monte edilen masalar kullanın. Böylelikle masanız, balkonunuzunda fazla yer kaplamayacaktır. Salonda kullanılan yemek odası takımlarından çok, birbirinden farklı renklerdeki ferforje sandalyeler ve bistro masalar kullanmanız balkonunuza sıcak bir hava katacaktır.

Balkon ve pencere demirliklerini değerlendirmeyi de ihmal etmeyin. Bu demirlikleri rengarek boyayabileceğiniz gibi, buralara saksılar veya fotoğraf çerçeveleri asabilirsiniz. Ahşap oturma gruplarınızı renkli minderlerle süsleyebilir; oturma grubunun içini boş bırakarak, aynı zamanda depolama alanı olarak da değerlendirebilirsiniz. Balkonunuzun geniş ise, bir köşesine hamak asabilir ve günün yorgunluğunu bu hamak ile atabilirsiniz. Dar balkonlu ev sahiplerine ise önerimiz şudur: Balkonun bir duvarına boy aynası monte edin. Ayna, alanda derinlik hissi yaratarak, oranın daha geniş görünmesini sağlayacaktır.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu