Balzamik Sirke Nasıl Kullanılır?

Balzamik sirke, İtalya’nın Modena bölgesinde yetişen beyaz Trebbiano üzümlerinden yapılır. 1980’li yılların sonunda, İtalyan mutfağının popülerleşmeye başlamasıyla bilinir olmuştur.

Genelde salataları tatlandırmak için kullanılan balzamik sirke, bunun haricinde yemeklerde de kullanılır. Balzamik sirke, yumuşak bir lezzete ve hafif tatlımsı bir aromaya sahiptir. Balzamik sirke serin ve karanlık yerlerde saklanmalıdır. Parmesan, salam ve sebzelerle çok uyumludur. Zeytinyağı ile de karıştırılarak salatalarda kullanılır.

Balzamik Sirke

Balzamik Sirkenin Kullanımı

Balzamik sirke çorba soslarında kullanılır. Beyaz üzümden yapılan balzamik sirke tatlı-ekşi bir tada sahiptir, çorba soslarına yakışır. Domates çorbasını balzamik sirke ile deneyebilirsiniz. Domates çorbası un ile bağlama yapılırken balzamik sirke koyabilirsiniz. Şehriye çorbası ve tavuk suyunda da balzamik sirkesi kullanabilirsiniz.

Kızartmalarda da balzamik sirke kullanılabilir. Balzamik sirke beyaz üzümden yapıldığı için yemeğe parlaklık verir. Tavada ya da fırında yaptığınız kızartmaların üzerine balzamik sirke gezdirebilirsiniz. Aynı şekilde soğan halkaları ve tavuk parçalarıyla da iyi gider.

Balzamik Sirkeli Et

Tatları azaltmak için balzamik sirke kullanılabilir. Vanilyalı tatlıların aşırı tatlı olması durumunda tadı azaltmak için balzamik sirke kullanılabilir. 20yıllık bir balzamik sirke ile 5 yıllık bir balzamik sirke aynı etkiyi vermeyecektir. Bunun için öncelikle balzamik sirkenin ekşiliğini kontrol edin.

Kırmızı etleri balzamik sirke ile marine edebilirsiniz. Balzamik sirkenin tatlı-ekşi tadı kırmızı ete lezzet katar. Kırmızı eti balzamik sirke ve hardal tohumlarıyla marine edebilirsiniz.

Kokteyllerinize balzamik sirkeyle lezzet katabilirsiniz. Hafif asitli ve tatlı içeceklerde balzamik sirke deneyebilirsiniz. Çavdarlı kokteyllere ya da sodaya bir damla balzamik sirke ilave edebilirsiniz.

Balzamik Sirkeli Yemek

Yemek ve salataların üzerinde balzamik sirke gezdirebilirsiniz. Ekşiyle aranız iyiyse balzamik sirke tam da size göre. Balzamik sirkelerin farklı aromaları vardır. Aromasına damak tadınıza göre karar vermelisiniz. Balzamik sirke yapımında sirkenin bekletildiği varil ağacı önemlidir. Meşe ağacında beklettilen balzamik sirke daha ekşi, kiraz ağacı varilinde bekletilen sirke daha tatlımsıdır. Balzamik sirke pişirilmeyi sevmez. Pişirilmiş yemeklerin ya da hazırlanmış salataların üzerine dökebilirsiniz.

Damak zevkinize göre aromasına karar vereceğinz balzamik sirke yemeklerinize ve salatalarınıza lezzet katacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu