Bambu Bahçe Çiti Modelleri

Hem iç, hem de dış mekânda yaşayabilen, oldukça dayanıklı bir bitki olan bambu, bahçe çitlerinde de tercih edilen bir dekoratif malzemedir.

Bambu Çit
Görsel: mastergardenproducts.com

Kurulduğu alanları daha korunaklı yapan ve bahçelerin daha güzel görünmesini sağlayan bahçe çitlerinin seçiminde bambu malzemesi tercih edilebilir.

Bambu Nasıl Bir Bitkidir?

Bambu, diğer bitkilere kıyasla suyu daha çok sever. Çabuk büyüyen ve dayanıklı bir bitkidir. Bambular için saksı seçiminde, iki boy büyük saksıların tercih edinilmesi tavsiye edilmektedir. Bambu, topraksız su içinde yetişebilme özelliğine sahiptir.

Bambu Çit-2

Bambu çok hızlı kök gelişimi gösterir, ayrıca boyu çok uzadığında budanıp kısaltılabilir. Direk güneşten, kısmi gölgeye, çok soğuktan sıcağa kadar her türlü şarta uyum sağlayan ender bitkilerdendir. İlkbahar başında köklerin, bir testere yardımı ile kesilip, üretimi yapılabilir.

Bahçe Çiti

Bambu Çit-3
Görsel: houdes.com

Bahçe çitinizi kurduktan sonra dilediğiniz renkte boyayarak dekoratif bir güzellik oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra çitin yıllık bakımlarını da ihmal etmemelisiniz.

Çok küçük bir bahçeye sahip değilseniz, çit ve duvar boyunu belirli bir standarttın üstünde seçin. Çit seçerken aralıklı, tamamen kapalı paneller ya da birbirine geçmeli modelleri bahçeniz için değişik fikirler olarak düşünebilirsiniz.

Bambu Çit-4
Görsel: fencepanelss.net

Bambu Bakımı

Bambu çitin tozunu, hafif bir fırça yardımıyla alın. Üzerinde oluşan lekeleri ise, hafif sabunlu suyla temizleyin ve hemen kurulayın. Çitin nem oranını korumasını istiyorsanız, nemli bir sünger ile silin. Temizliği için yine, yılda 1 kez sabunlu sünger ile yıkayın ve kurulayın.

Çitin üzerinde boya varsa, boyanın çatlamaması adına su kullanımından kaçının. Bambu ağacı, ithal ve ilaçlı suda bekletilir. Bu suda bekletilen bambular ile yapılan çit daha sağlam olur. Bu nedenle bambu çit satın almadan önce, yapım aşamaları hakkında bilgi edinilmesi ve güvenilir satış yerlerinden alınması önerilir.

Bambu Çit-5
Görsel: zen-garden.org

Bambu, kullanıldıkça eskiyen bir ağaç türüdür. Bu nedenle bambudan yapılan çitin, bakımı isteğe bağlı olarak yapılır. Bambu çitin tekrar zımparalama veya boyama, ömrünü uzatacağından her ihtiyaçta yapılması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu