Bambu Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır?

Hem iç, hem de dış mekanda yaşayabilen bambu, oldukça dekoratif ve dayanıklı bir bitkidir.

Bambu bitkisi suyu sever, çabuk büyür. Direk güneşten, kısmi gölgeye, çok soğuktan sıcağa kadar her türlü şarta uyum sağlayan ender bitkilerdendir.

Evinizdeki mobilyaları bambu malzemesinden seçebilir ve doğayla dost bir ev dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Eğer bambu mobilyalar kullanıyorsanız, mobilyalarınızın ilk günkü güzelliklerini korumaları için bakıma ihtiyacı vardır, yıllık bakımlarını düzenli olarak yapmalısınız.

Bambu mobilya

Bambu mobilya bakımı

Dış mekanda konumlandırdığınız bambu mobilyalarınızı doğrudan gelen güneş ışınlarından ve yağmurdan koruyun. İç mekânlardakileri ise, ısı ünitelerinden mümkün olduğunca uzak tutun. Aşırı sıcak, mobilyalarınızın içerdiği nemi kaybetmesine ve sonucunda da kuruyarak dayanıklılığını yitirmesine yol açar.

Bambu mobilyalarınızın tozunu, hafif bir fırça yardımıyla alın. Üzerinde oluşan lekeleri ise, hafif sabunlu suyla temizleyin ve hemen kurulayın.

Mobilyalarınızın nem oranını korumasını istiyorsanız, nemli bir sünger ile silin. Temizliği için yine, yılda 1 kez sabunlu sünger ile yıkayın ve kurulayın.

Mobilyalarınızın üzerinde boya varsa, boyanın çatlamaması adına su kullanımından kaçının.

Bambu mobilya

Bambu ağaçlarından yapılan mobilyaların, sert ağaç türleri ile özellik bakımından benzerlik taşıdığı bilinmelidir.

Bambu ağacı, ithal ve ilaçlı suda bekletilir. Bu suda bekletilen bambular ile yapılan mobilyalar daha sağlam olur. Bu nedenle bambu mobilya satın almadan önce, yapım aşamaları hakkında bilgi edinilmesi ve güvenilir satış yerlerinden alınması önerilir. Bu sayede satın alınan bambu mobilyalarda, daha az bozulmalar meydana gelecektir.

Bambu, kullanıldıkça eskiyen bir ağaç türüdür. Bu nedenle bambudan yapılan mobilyaların, bakımı isteğe bağlı olarak yapılır. Bambu mobilyaların tekrar zımparalama veya boyama, ömrünü uzatacağından her ihtiyaçta yapılması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

72 Yorum

 1. Bambu masa ve sandalyelerimi beyaza boyamak istiyorum.Olumlu sonuç alabilirmiyim.?Zımpara yapmalımıyım? Ne marka boya kullanmalıyım?

  1. Merhaba Hafize Hanım,

   Bambu mobilyanızı dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Zımparalama yapmanızı öneririz. Fakat zımparlama yaparken mobilyaya zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Ahşap boyası ile boyayabilirsiniz. Boya satıcılarından bu konuda yardım alabilirsiniz. Boyama işlemini fırça yerine püskürtme tabancası ile yapmanızı öneririz.

 2. Mağazalar satılan sprey boya ile bambu koltuklarını boyayabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba İfran Bey,

   Daha iyi verim elde edebilmek için ahşap boyası ile boyamanızı öneririz.

 3. Merhaba bambu bahçe mobilyasını vernikleyebilirmiyim. Vernikleme işlemi yapabiliyorsam ne verniği kullanmalıyım

  1. Merhaba Serkan Bey,

   Bambu mobilyalar verniklenebilir, yapı marketlerden bambu (ya da ahşap) için üretilmiş verniklerden alabilirsiniz.

 4. Eskiyen vevernigi yer yer dokulmus bambu takimi tekrar boyamak icin uzerinde kalan vernikleri nasil temizleyebilirim….Vernik cozucu bir solvent vermi..Bir fikir verebilirseniz mutlu olurum….

  1. Merhaba İmre Hanım,

   Sıcak su tabancası ya da vernik sökücü solventler kullanabilirsiniz. Fakat maalesef marka adı vermememiz doğru olmaz. Yapı marketlerden edinebilirsiniz. Vernik sökülürken küçük parçalar ortaya çıkar, bunlar sağlığa zararlıdır. Bu esnada maske kullanmalısınız. Çözülen vernik tabakasını ıspatula ile kazıyın. Tüm eski verniğin söküldüğünden emin olduktan sora boyama işlemine geçebilirsiniz. Kaliteli fırçalar ve boya ruloları kullanın. Çözücü içeren boyalar ve vernikler için doğal kıllı fırçalar, suyla inceltilebilen akrilik vernikler için yapay kıllı fırçalar kullanın.Yüzeyi temiz ve yağsız olması gerekir. Özetle şöyle diyebiliriz:

   Verniği sökmek için: Sıcak hava tabancası, dekupaj sıvısı veya dekupaj tozu.
   Tahtayı pürüzsüz hale getirmek için: Taneli sabun, terebentin, kök fırça, sünger, zımpara kağıdı.
   Boyayı sürmek için: Cila rulosu, yapay veya doğal kıllı fırça.
   Ellerinizi korumak için: Kauçuk eldivenler.

 5. Merhaba benim bambu ağacı ve de Mango ağacı iki tane vazom var. Onları boyamak istiyorum çünkü bazı yerlerinde silinme var. Yardımcı olurmusunuz.

  1. Merhaba Rüçhan Hanım,

   Vazolarınızı bambu için özel üretilen boylar ya da ahşap boyaları ile boyayabilirsiniz. Yapı marketlerden bu boyaları temi edebilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

  1. Merhaba Zuhal Hanım,

   Mobilyanızı ilaçlamanız gerekir. Bunun için marangoza danışabilirsiniz. Bambuya en uygun ve zarar vermeyen ilacı almalısınız. Kolaylıklar dileriz.

 6. slm bambu çerez tabaklarını makinaya koymuştum heryeri bembeyaz leke oldu. ne yapmalıyım geçmiyor .. lütfen yardımcı olunuz..

  1. Merhaba Hasan Bey,

   Bambu ürünler mümkün olduğunca bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Kullanma talimatında yıkanabileceğine dair bir bilgi varsa bulaşık makinesi kullanabilirsiniz. Lekeleri beyaz sirke ile çıkarmaya çalışabilirsiniz. Kolay gelsin.

 7. Merhaba Bambulans sandalyem yeni ama cila döndü hiçbir problem sadece rengini daha koyu olmasını istiyorum.Bunun için cilasini zimparalayip dami boyama yapmam lazım yoksa Drek üzerine ahşap boyası kullanabilirmiyim…Şimdiden teşekkürler. ..

 8. Merhaba, Bambu sandalyem yeni cilasinda ve boyasinda hiçbir problem yok sadece rengini daha koyu olmasını istiyorum.Bunun için cilasini zimparalayip dami boyama yapmam lazım yoksa drek üzerine ahşap boyası kullanabilirmiyim…Şimdiden teşekkürler. ..

  1. Merhaba Berrin Hanım,

   Cilanın üzerine boya sürerseniz daha zor tutar. Zımparaladıktan sonra boyarsanız daha güçlü olur. Fakat zımparalama yaparken çok dikkat etmelisiniz. Sandalyelere zarar vermeyin. Kolaylıklar dileriz.

 9. Merhaba, rattan masa ve sandalye takımımı beyaza boyamak istiyorum. Boyama öncesi nasıl bir işlemden geçmeliki boyası uzun süre bozulmadan kullanabileyim . Detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Rattan mobilyayı temizleme solventi ile silin. Bunun için temiz bez kullanın. Tamamen temizlenmesi boyanın pürüzsüz olmasını sağlar. Ardından temiz bir bez ile kurulayın. Rattan için uygun boyayı nalburdan alın. İlk kat boyayı uygulayın. Her yere eşit dağıldığına emin olun. İlk kat iyice kuruduktan sonra ikinci kat boyayın. Böylece boya daha kalıcı olacaktır. Kolay gelsin.

 10. Merhaba bambu sandelyem çok yıprandı bakım için sadece vernik sürsem yeterli olur mu kararsız kaldım vernikmi yoksa boyamı hangisini almalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba Senem Hanım,

   Boyasından memnunsanız vernikle de yenileyebilirsiniz. Fakat öncesinde zımparlamayı ihmal etmeyin. Kolaylıklar dileriz.

 11. Bambu mada takımını verniklemek istiyorum zimpara yapmadan üstüne fırça ile vernik yapabilirmiyim

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Eğer bambu mobilyanız zımparaya ihtiyaç duymayacak kadar iyi durumdaysa zımparlamaya gerek yoktur. Fakat pürüzsüz bir yüzey olduğunda emin olun. Yapı marketlerde satılan bambu için uygun boyalardan alarak direkt fırça ile uygulayabilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

 12. Mrb Benin eskimiş sarı renkle bambu masa ve sandaly m var . Bunları koyu renge boyamak istiyorum nasıl bir işlem yapmam lazım önce hangi boya kullanmalıyım birde eski vernigi sökmek temizlemek için Çermik söküçü varmı aceba

  1. Merhaba,

   Bambu hassas bir malzeme olduğundan eski verniği sökerken dikkatli olmalısınız. Sıcak su tabancası ya da vernik sökücü solventler kullanabilirsiniz. Yapı marketlerden edinebilirsiniz. Vernik sökülürken küçük parçalar ortaya çıkar, bunlar sağlığa zararlıdır. Bu esnada maske kullanmalısınız. Çözülen vernik tabakasını ıspatula ile kazıyın. Kolaylıklar dileriz.

 13. Merhaba,
  Balkonumda bambu masa sandalyelerim var. Onların bakımını nasıl yapmalıyım. Ayak kısımlarında balkonu yıkarken su değdiği için beyazlamalar olmuş ve tümünde parlaklığı gitmiş.
  Hem boya hem vernik mi yapmalıyım?
  Yapı marketlerde vernik olarak tik yağı ve yat verniği var sadece, hangisi uygun?
  Boyamak lazım gelirse hangi renk boya olmalı?
  Fırça yeterli olurmu bu işlemler için? Teşekkürler

  1. Merhaba Pınar Hanım,

   Öncelikle eskiyen verniği sökmelisiniz. Bunun için şu işlemi uygulayın:

   Sıcak su tabancası ya da vernik sökücü solventler kullanabilirsiniz. Yapı marketlerden edinebilirsiniz. Vernik sökülürken küçük parçalar ortaya çıkar, bunlar sağlığa zararlıdır. Bu esnada maske kullanmalısınız. Çözülen vernik tabakasını ıspatula ile kazıyın. Tüm eski verniğin söküldüğünden emin olduktan sora boyama işlemine geçebilirsiniz. Kaliteli fırçalar ve boya ruloları kullanın. Çözücü içeren boyalar ve vernikler için doğal kıllı fırçalar, suyla inceltilebilen akrilik vernikler için yapay kıllı fırçalar kullanın. Yüzeyi temiz ve yağsız olması gerekir. Bambu için özel üretilen vernik ve boya kullanmanızı öneririz. Özetle şöyle diyebiliriz:
   Verniği sökmek için: Sıcak hava tabancası, dekupaj sıvısı veya dekupaj tozu.
   Tahtayı pürüzsüz hale getirmek için: Taneli sabun, terebentin, kök fırça, sünger, zımpara kağıdı.
   Boyayı sürmek için: Cila rulosu, yapay veya doğal kıllı fırça.
   Ellerinizi korumak için: Kauçuk eldivenler.

   Kolaylıklar dileriz.

 14. Merhaba benm 2 bambu sandalye var kenarlarındaki ince bant şeklindeki parçalar koptu ismini ve nereden temin edebileceğimi ogrenebilirmiyim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Cüneyt Bey,

   Fotoğrafını görmediğimiz için tam neyi kastettiğinizi bilemiyoruz, ama bambu tamir malzemelerini büyük yapı marketlerden satın alabilirsiniz.

  2. Evet , bu parçalardan bana da lazim, nerden nasil temin edebiliriz. Sandalye ve masalarin ek yerlerinde, ince deri parçası gibi ,

  3. Merhaba,

   Bu tür malzemeler yapı marketlerde bulunmaktadır. Fakat maalesef marka adı veremiyoruz.

 15. Merhaba
  Benim bambu sarma ipten yapılmış köşe takımım var. Terasa koydum ama üzeri kapalı olmadığı için yağmura ve güneşe maruz kaldı. Kurumaya başladı ona nasıl bi bakım uygulayabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Tsk ederim.

  1. Merhaba Çiğdem Hanım,

   Bambu mobilya için üretilmiş cilalar var. Onlardan alıp mobilyalarınızı cilalayabilirsiniz. Öncelikle mobilyaları kuru bir bezle iyice silin. Ardından cilalama işlemine geçin. Cilayı doğrudan mobilyaya püskürtmek yerine temiz bir beze sıkıp mobilyayı bu bezle ovun. Her yerini cilalı bezle ovduktan sonra kurumaları için bekleyin. Kolay gelsin.

 16. Benim bahçemde bambu masa ve sandalye takımım var fakat çok yiprandilar kabuk kabuk oldu catlamalar var ve ayakları çok çürüdü düzelmesi mümkün mü ben istanbul kadıköy de oturuyorum tamir edebilecek uygun bir yer varımdır yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba Gönülden Hanım,

   Maalesef bir yere yönlendirme yapamıyoruz. Fakat bambu bakımıyla ilgili malzeme satan yerlerde uzman kişilere ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 17. Bambu koltuk takımım var.Bağlantı ipleri yıprandı,bazıları koptu.Yeni bağlama ipi nereden bulabilirim.

  1. Merhaba Safa Cihan Bey,

   Büyük yapı marketlerde bambu malzemeleri satılmaktadır. Telefonla arayarak da ilgili yerlere ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  1. Merhaba Rabiya Hanım,

   Ahşap boyalarıyla bambu mobilyalarınızı boyayabilirsiniz.

 18. Merhaba, rattan masa sandalye takımımı boyamak istiyorum. Yeni ürün olduğu için henüz yıpranmadı, bu nedenle vermiğini kazımadan direk üzerine boya yapabilirmiyim. Teşekkürler

  1. Merhaba Necla Hanım,

   Eğer ahşap için uygun boya kullanırsanız verniği kazımanıza gerek kalmaz. Renk değişimi yapacaksanız, iki kat boyamanızı öneririz. Kolay gelsin.

 19. MERHABALAR HASIR ÖRGÜLÜ BAMBU MASA SANDALYE TAKIMIM VAR ALMIŞ OLDUĞUM MAĞAZA 20 GÜNDE BİR PÜSKÜRTME SU İLE YIKAYABİLECEĞİMİ BAMBUNUN SUYU SEVDİĞİNİ VE ÖMRÜNÜ UZATACAĞINI SÖYLEDİ YAZILANLARA GÖRE BU BİLGİ YANLIŞ TEMİZLİK VE BAKIMINI NASIL YAPMALIYIM YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ? TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba Mehtap Hanım,

   Eğer iyi güneş alan bir yerdeyseniz suyla yıkayabilirsiniz, çünkü tamamen kuruması gerekir. Fakat nemli yerlerde suyla yıkamak çürümesine sebep olabilir. Yapı marketlerde bambu için bakım malzemeleri var. Onlardan alarak bambunuzu temizleyebilirsiniz. Kolay gelsin.k

 20. merhabalar.mutfaklarda kullandıgımız bambu kesme tahtalarını nasıl temizleyeyebiliriz ve parlaklık kazandırabiliriz.amerika da ceviz yağı spreyi satıldığını gördüm internette.bu gibi kullanım yapabilirmiyiz.teşekkürler

 21. Selam.
  Duş panelim bambu dan bakımını nasıl yaparım.
  Artı bazı yerlerinde Beyaz lekeler oldu nasıl temizleyebilirim.

  1. Merhaba Derya Hanım, eğer sudan ve buhardan çok etkilendiyse öncelikle yeniden boyamanızı öneiririz. Bunun için de babmbuya özel boyalardan kullanmalısınız. Kolaylıklar.

 22. merhaba derya hanım benım bambu masa takımında sesler gelıyor sankı nır seyler kemiriyor nasıl bakım yapabılırım saygılar

  1. Merhaba,

   Yapı marketlerde satılan bambu için onarıcı malzemelerden almanızı tavsiye ederiz.

 23. Gürgen masa ve sandalyeleri de yıkayabiliyor muyuz?Boyama ve vernikleme yapabilir miyiz?

  1. Merhaba,

   Yıkamak yerine ıslak bezle silmeniz daha iyi olur. Ugyun boya ve vernik ile boya ve vernik yapabilirsiniz.

 24. Merhaba, su sümbülü olan orjınan bambu Bı takımım var. Duvara denk gelen yerlerde keşermeler olusmus, 4 yıldırda nemli bezle silmenin dısında Bı bakım yapmıyorum, ne önerirsiniz.

  1. Merhaba,

   Lekeleri zımparalayıp mobilyalarınızı uygun boyayla boyayabilirsiniz. Bambu için uygun boya almalısınız.

 25. Merhaba bambu masa sandalyeler de ufa delikler oluşuyor zamanlada kırılıyorlar ne yapmalıyım

  1. Merhaba,

   Nem olan bir yerde mi yaşıyorsunuz? Yoksa güve gibi bir şey mi dadandı bambulara? Eğer nemli bir ortamsa bambu güçsüzleşiyor olabilir. Bambu bakımını ihmal etmemelisiniz.Boyamanızı öneririz. Güveyse de bunun kaynağını tespit etmeye çalışmalısınız. Ardından yine temizlik gerekir.

 26. Merhaba bambu sallanan sandalyemi balkonda kullanıyorum güneş gören ayak kısmı çatladı ve kabuklandı bunu evde kendi yöntemlerimle düzeltmem mümkün mü acaba?

  1. Merhaba,

   Nalburlardan bir yapıştırıcı alıp güzelce yapıştırın. Ardından bambu için uygun boya ile güzelce boyayın. Bakımını da ihmal etmeyin. Sürekli güneş görecek bir yerde tutmayın. Yağmurdan da koruyun. Kolay gelsin.

 27. Merhaba bambu bahçe masa takımını zımparalamadan boyamam veya verniklemem dogru olur mu yoksa bu işlemlerden önce zımpara mı yapmam gerekir çatlak veya dökülme yok sadece eski görünümünü değiştirmek için boya veya vernik düşünüyorum nasıl yapacağım konusunda yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba,

   Boyanın daha iyi tutması ve daha iyi görünmesi için zımparalama yapılıyor. Siz mobilyaların iyi durumda olduğunu düşünüyorsanız doğrudan üstüne sürebilirsiniz. Fakat boyanın tutup tutmayacağını küçük bir yerde test etmenizi öneririz. Kolay gelsin.

 28. Merhaba
  Bahçede kullandığımız bambu takımını tik yağıyla boyayabilir miyiz?
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Elinizdeki boyaya göre değişebilir. Boyanın kullanım kılavuzuna bakıp ona göre karar vermenizi öneriyoruz. Diğer yandan dilerseniz bambunun küçük bir yerinde deneme yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

 29. Bambu eşyaların nasıl bir cila kullanılıyor. Bu işlemi biz evde kendimiz yapabilirmiyiz. Cilalanmadan evvel zımparalama şart mı
  Saygılar

  1. Merhaba,

   Ahşap için uygun herhangi bir cilayı kullanabilirsiniz. Evde kendiniz boyayabilirsiniz. Yüzeyi temizlemek için zımparalama gerekir. Kolay gelsin.

 30. Merhaba
  Balkondaki bambu mobilyamızı sudan nasıl koruyabiliriz acaba ? Yıkarken sürekli it Çek sıkıntı oluyor bir fikriniz var mı ?

  1. Merhaba,

   Ayaklarını yükseltmek mümkün. Fakat masraflı ve uğraştırıcı olabilir. Ayaklarını plastik bir malzemeyle suyun gelmeyeceği şekilde kaplayabilirsiniz. Kolay gelsin.

 31. Merhaab, benim balkon takimim su sumbulu, bambudan cok daha hassas. Gaziantepte yasiyorum ve hava cok kuru. Ayaklarinda kopma ve dokulmeler olmaya basladi. Bu takima nasil bakmaliyim acaba? Spreyle su sıkıp hafif nemlendirerek mi yoksa vernikle mi?

  1. Merhaba,

   Koruyucu bir cila sürülmesi uygun olabilir. Sürekli nemli olması çürümeye sebep olabilir. Yapı marketlerden uygun cila emin edilebilir. Kolay gelsin.

 32. Bambu koltuk takımımın bağlama yerlerindeki koyu bambu şeritler sıcaktan dökülmeye başladı. Bu şeritleri nerden temin edebiliriz ve kendimiz takabilirmitiz. Altan çıkan zımbalar görüntü rahatsız edici çok. İlginize şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

 33. Hurdacıdan bambu oturma grubu aldım. Üzerinde 2-3 kat katman katman vernik var. Bunları sökmek için zımpara kullanıyorum. Çok zor oluyor. Yukarıda bahsedilen çözücüler pratik olur my? Bide yat verniği kullanmak istiyorum uygunmudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu