Bamya Nasıl Temizlenir?

Yaz mevsiminde pazar tezgahlarında yerini alan ve lif oranı yüksek bir besin sebze olan bamya nasıl temizlenir?

Lezzetli bir bamya yemeği için bamyanın ayıklanması önemlidir. Bamya salyalanmaması için iyice temizlenmelidir. Temizliğinin yanı sıra bamyanın seçimi de önemlidir. Satın alırken kadifemsi olanları tercih etmelisiniz, dikenli olanları sindirimi zordur. Bamyayı daha önce değil de pişirmeden hemen önce yıkayın. Böylece daha taze kalır. Buzdolabında en fazla 2-3 gün saklayın. Sakladığınız süre boyunca kağıt keselerde tutun.

Her mevsim bamya yemeği yapmak isterseniz, bamyayı yazdan taze alıp kurutabilirsiniz. Bu konuda bilgi almak için Bamya nasıl kurutulur? adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Bamya Ayıklamanın Püf Noktaları

Öncelikle bamya akan suyun altında iyice yıkanmalıdır. Yıkanan bamyalar süzgece konup süzülmesi için bir süre bekletilir. Suyu süzüldükten sonra küçük ve keskin bir bıçak yardımıyla bamyanın sert ve tüylü kısmı kenarlardan içe doğru koni biçiminde kesilir. Bu kesme işlemini yaparken bamyanın tepe kısmını kesmediğinizden emin olmalısınız. Bu işlem biraz zordur. Fakat bamyanın salyalaşmaması için önemlidir.

Görsel: wikihow.com/Prepare-Okra

Ardından bamyanın sap kısmının külah şeklinde kaldığını göreceksiniz. Eğer bamyanın tepe kısmı düz bir şekilde kesilip atılırsa pişme sırasında bamya salyalaşır. Bu sebeple koni şeklinde kesmeye özen göstermelisiniz.

Kestiğiniz bamyaları limonlu suda 5 dakika kadar bekletin, ardından süzün. Bamya artık pişirmeye hazır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu